"Weekend kulturalny". Rembrandt, wystawa białych kruków oraz argentyńskie tango
Gośćmi audycji byli dyrektor Książnicy Cieszyńskiej Krzysztof Szelong, dyrektor Warszawskiej Opery Kameralnej dr Alicja Węgorzewska oraz kurator wystawy 36 x Rembrandt w Warszawie Alicja Jakubowska.
2019-10-25, 23:55
Posłuchaj
19 października w Książnicy Cieszyńskiej rozpoczęło się otwarcie nowej wystawy "Rara Avis Tessinensis" (z łac. cieszyńskie białe kruki), na której zobaczyć można najcenniejsze cieszyńskie obiekty z jej zbiorów. Wydarzeniem tym biblioteka pragnie uświetnić jubileusz ćwierćwiecza swojej działalności.
Powiązany Artykuł
"Weekend kulturalny". 17. Warszawskie Targi Sztuki
- Ta wystawa uświetnia jubileusz 25-lecia istnienia i działalności Książnicy Cieszyńskiej, która została otwarta 1 stycznia 1994 r. i w tym roku cyklem różnych wydarzeń ten jubileusz przypominamy. Przede wszystkim chciałbym zwrócić uwagę na to, że Książnica liczy sobie zaledwie 25 lat, lecz zbiory które posiada są znacznie starsze - były one gromadzone w Cieszynie już od końca XVIII wieku. Kolekcje, które w tym czasie powstały zawierają fragmenty wcześniejszych księgozbiorów - mówił Krzysztof Szelong.
Dźwięki argentyńskiego tanga
29 października o godz. 20.00 w Basenie Artystycznym Warszawskiej Opery Kameralnej na scenie zabrzmią międzywojenne przeboje i nostalgiczne dźwięki argentyńskiego tanga w mistrzowskim wykonaniu - o czym opowiedziała dyrektor Warszawskiej Opery Kameralnej i mezzosopranistka dr Alicja Węgorzewska.
- Gwiazdy światowego formatu Placido Domingo Jr. oraz Pablo Mainetti - słynny bandeonista, który współpracował i nagrywał z samym Astorem Piazzollą. Artyści zabiorą nas w pełną wzruszeń muzyczną podróż, którą rozpoczniemy największymi przebojami polskiego międzywojnia. Wszystko w reżyserii Michała Znanieckiego - mówiła mezzosopranistka.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
Hybryda Kultur Festiwal w Mrągowie - łączy tradycję ze współczesnością
Tulipany - oryginalny kwiat z Turcji
Zamek Królewski w Warszawie wystawą 36 x Rembrandt włącza się w międzynarodowe obchody Roku Rembrandta. 36 oryginalnych dzieł holenderskiego mistrza - obrazy, rysunki i grafiki będzie można obejrzeć od 5 października do 3 listopada 2019 r. O początkach sztuki w Holandii opowiedziała kurator wystawy Alicja Jakubowska. - Rzeczywiście Holandia jest kojarzona z tulipanami, ale to tylko aspekt tego złotego wieku. Wynikało to z tego czym stała się Holandia. W dużym uogólnieniu można powiedzieć, że Holandia w XVII w. uzyskała niepodległość. To był kraj, który handlował praktycznie z całym światem. Amsterdam stał się punktem przeładunkowym towarów z wszystkich zakątków ziemi - szczególnie drogocennych wówczas przypraw. Amsterdam był centrum finansowym, giełdowym. Wśród tych towarów znalazły się też... tulipany - które oryginalnie pochodzą z dzisiejszego obszaru Turcji. Bogaci kupcy holenderscy lokowali je albo w dzieła sztuki, albo w takie drogocenne kwiaty - mówił Alicja Jakubowska.
***
Więcej w nagraniu.
Gospodarzem audycji "Weekendu Kulturalnego" była Paulina Kozion-Bąk.
Polskie Radio 24/pb
REKLAMA
______________________
Data emisji: 25.10.2019
REKLAMA