Wystawa "Katedra ormiańska we Lwowie i jej twórcy"

Do 15 marca w Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej będzie prezentowana wystawa "Katedra ormiańska we Lwowie i jej twórcy", która powstała w ramach współpracy  Instytutu POLONIKA z Międzynarodowym Centrum Kultury. O wystawie i polskim dziedzictwie kulturalnym poza granicami kraju mówiły w Polskim Radiu 24 Magdalena Gutowska i Marta Szafranek z Narodowego Instytutu Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA.

2020-02-15, 07:01

Wystawa "Katedra ormiańska we Lwowie i jej twórcy"
Wnętrze Katedry Ormiańskiej we Lwowie. Foto: Paweł Mazur / polonika.pl

Posłuchaj

14.02.2020 (Polskie Radio 24 / Weekend Kulturalny)
+
Dodaj do playlisty

Lwów jest dla Polaków miastem szczególnym. Wędrując jego uliczkami, nie sposób nie natknąć się na pamiątki dawnej, wielokulturowej Rzeczpospolitej oraz wspólnej, polsko-ukraińskiej przeszłości. Jednym z nich jest Katedra Ormiańska pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny – jeden z najstarszych i najcenniejszych zabytkowych kościołów Lwowa, ufundowana przez Ormian w II połowie XIV wieku. 

Na początku XX wieku katedra poddana została gruntownej przebudowie. Do współpracy zaproszono wybitnych artystów, kluczowych przedstawicieli środowiska Młodej Polski.

Za architektoniczną stronę przebudowy i nadanie jej rysu wschodniego odpowiadał Franciszek Mączyński, najważniejszy krakowski projektant epoki secesji i wczesnego modernizmu. Dekoracje w prezbiterium, m.in. mozaiki w kopule przygotował Józef Mehoffer. Malowidła ścienne został przygotowane przez Jana Henryka Rosena już po zakończeniu pierwszej wojny światowej. Powstały zespół stanowi jedno z ważniejszych dzieł polskiej sztuki sakralnej okresu międzywojennego.

Wystawa ma formę plansz i przestrzennych rekonstrukcji, które prezentują zarówno architekturę lwowskiej katedry, jak i malowidła zdobiące jej wnętrze. Wystawę wzbogacają również informacje wyjaśniające kontekst historyczny i kulturowy dotyczący lwowskich Ormian i rozwoju wielokulturowego Lwowa, a także  informacje z obszaru prac konserwatorskich prowadzonych w katedrze od 2006 r.

REKLAMA

Wystawa została objęta honorowym patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. dr. hab. Piotra Glińskiego

W dalszej części audycji rozmowa z Haliną Czubaszek i Maciejem Jasińskim z Towarzystwa Rapperswilskiego o wystawie "Jan III Sobieski – król, władca, polityk" w Muzeum Niepodległości w Warszawie.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

***

REKLAMA

Audycja: Weekend Kulturalny

Prowadzący: Maja Kluczyńska

Goście: Magdalena Gutowska i Marta Szafranek oraz Halina Czubaszek i Maciej Jasiński.

Data emisji: 14.02.2020

REKLAMA

Godzina emisji: 23.35

PR24/ka/mat.prom

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej