Kustosz Zamku Królewskiego: przez wiele lat po wojnie praktycznie nie istniał
- Dopiero w 1974 roku zakończono pierwszy etap prac jego odbudowy po zniszczeniach wojennych - mówiła w Polskim Radiu 24 Bożena Radzio, kustosz Zamku i autorka książki "Zniszczenia i odbudowa Zamku Królewskiego w Warszawie".
2020-09-18, 10:00
17 września 1939 roku doszło do pożaru Zamku Królewskiego w Warszawie. Dzień ten został nazwany „czarną niedzielą”. Niemcy już w pierwszych miesiącach wojny podjęli decyzje o grabieży, dewastacji i wysadzeniu w powietrze Zamku Królewskiego.
"Symbol ofiarności"
Powiązany Artykuł
"Światło dla Białorusi". Zamek Królewski na Wawelu przyłącza się do akcji
- Po podjęciu decyzji o odbudowie Zamku w roku 1971, kuratorium Obywatelskiego Komitetu Odbudowy Zamku Królewskiego, ciała społecznego które powołano do kierowania pracami oraz przeprowadzenia zbiórki funduszy na odbudowę, 17 września zorganizowało bez zgody władz partyjnych nieoficjalne rozpoczęcie odbudowy Zamku, położenie tzw. pierwszej cegły, nawiązując w ten sposób do rocznicy pierwszych zniszczeń Zamku we wrześniu 1939 roku. Władze komunistyczne nie zgodziły się na organizację uroczystości w tym dniu, ponieważ jest to także data napaści Związku Radzieckiego na Polskę - powiedziała Bożena Radzio.
Dodała, że symbolem ofiarności Polaków, którzy złożyli się wspólnie na odbudowę Zamku Królewskiego w Warszawie jest skarbonka, która stanęła na Placu Zamkowym gdzie można było wrzucać datki. - Owszem, był głosy sceptyczne, ale z czasem ustały - powiedziała kustosz.
REKLAMA
Bożena Radzio zaprosiła na wystawę multimedialną zawiązaną właśnie z odbudową Zamku Królewskiego w Warszawie. Wystawa jest nieodpłatna.
Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.
Posłuchaj
Audycja: "Weekend kulturalny"
Prowadząca: red. Maja Kulczyńska
Gość: Bożena Radzio (Zamek Królewski w Warszawie)
REKLAMA
Data emisji: 18.09.2020
Godzina: 23.37
Polecane
REKLAMA