"Trzeba ją traktować jako jeden żyjący, technologiczny organizm". Czaban o wystawie "Co nas przetrwa"
- Jesteśmy blisko technologii, ale nie do końca wiemy co z nią dalej zrobić i dokąd ona nas zaprowadzi. Na wystawie jest to pokazane - tak o wystawie "Co nas przetrwa" mówiła w Polskim Radiu 24 jej kuratorka, Anna Czaban.
2020-10-03, 10:00
Wystawa Ursuli Mayer "Co nas przetrwa" pokazywana w Centrum Sztuki Współczesnej Zamku Ujazdowskiego, traktuje o tym, że nie da się dziś poprowadzić prostej linii podziału na naturę i kulturę. Żyjemy w przyszłości, w której człowiek nie jest już miarą wszechrzeczy, a jedynie jednym z elementów wszechświata. To pierwsza indywidualna prezentacja austriackiej artystki w Polsce.
- Artystka pozostawia niedopowiedzenia i czas na refleksje. Stawia tezy, że być może przetrwa nas miłość, a być może coś innego. Odpowiedzi szuka w filozofii Dalekiego Wschodu, mowa jest też o pięciu żywiołach - powiedziała kuratorka wystawy.
Powiązany Artykuł
"Co nas przetrwa". Wystawa Ursuli Mayer
"Jeden organizm"
Jak podkreśliła, w sztuce Ursuli Mayer dotychczasowe podziały nie obowiązują. W epoce szybkiego postępu technologicznego i katastrofy klimatycznej, jak zauważyła, wartości i definicje ulegają przeobrażaniu.
- Na wystawie Ursula Mayer przygląda się tym zmianom. Artystka nawiązuje do prac badaczek nowej ontologii posthumanistycznej, Rosi Braidotti i Donny Haraway. Czerpie również z dzieł feministycznych pisarek science fiction, zwłaszcza Octavii E. Butler i Ursuli K. Le Guin - mówiła Anna Czaban i dodała, że wystawę trzeba traktować jako jeden żyjący, technologiczny organizm.
REKLAMA
Gościem audycji był też między innymi Radosław Śmigulski, dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.
Posłuchaj
Audycja: "Weekend kulturalny"
Prowadząca: red. Maja Kluczyńska
REKLAMA
Gość: Anna Czaban (kuratorka wystawy "Co nas przetrwa")
Data emisji: 02.10.2020
Godzina: 23.35
Polecane
REKLAMA