more_horiz

"Jego najcenniejsze fotografie powstały jako zlecenia komercyjne". Radosław Osiński o Helmucie Newtonie

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2020 10:00
- Zgromadziliśmy 200 prac Helmuta Newtona, a wystawa "Lubię silne kobiety" ma charakter retrospektywny - mówił Radosław Osiński, kurator w Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu.
Wystawa zdjęć Helmuta Newtona
Wystawa zdjęć Helmuta Newtona Foto: PAP/ GUIDO MONTANI

Gość audycji opowiadał o wystawie "Lubię silne kobiety" w Centrum Sztuki Współczesnej, która to wystawa jest podzielona tematycznie i składa się na nią ponad 200 zdjęć. Wśród nich znajdziemy modę, humor i portrety. Obrazuje ona wszystkie konwencje, w których tworzył Helmut Newton. Dla oglądających przygotowane są również filmy dokumentalne o artyście. Odbywają się także on-line spotkania z przedstawicielami świata mody, fotografii i filmu.

"Zlecenia komercyjne"

 „Helmut Newton. Piękno i bestia”
Helmut Newton. Piękno i bestia

- To niesamowita okazja, by zapoznać się z Helmutem Newtonem, to rok stulecia jego urodzin. On sam nigdy nie traktował swojej twórczości w kategoriach sztuki, a jego najcenniejsze fotografie powstały jako zlecenia komercyjne - mówił dr Radosław Osiński.

W fotografiach wykonanych pod koniec życia, Newton wymienił ludzkie ciała na manekiny. "Traktując tak nasze ciała, przyjmując za wzór efekty retuszów, stajemy się ofiarami sztucznej rzeczywistości, której daliśmy się zniewolić podobnie jak fotograficzne "modele" Newtona. To pułapka, w której znaleźliśmy się z własnej woli" - czytamy na stronach CSW.


Posłuchaj
22:51 _PR24_AAC 2020_12_18-23-36-02.mp3 Dr R. Osiński o wystawie H. Newtona ("Weekend kulturalny")

W Audycji także o książce "New York Be Me", powieści Wojciecha Kukuły czyli wędrówce po Nowym Jorku z Małym Księciem i Jego Różą, a wszystko o czym możemy przeczytać "oglądamy poprzez kadry z kinowych filmów dobrze nam znanych".


Audycja: "Weekend kulturalny"

Prowadzący: Maja Kluczyńska

Goście: dr Radosław Osiński (CSW) i Wojciech Kukuła (pisarz)

Data emisji: 18.12.2020

Godzina: 23.36

Zobacz także

Zobacz także