Narodowe Czytanie 2023. Kolarski: "Nad Niemnem" pokazuje znaczenie historii i troski o pamięć
- W tym roku przypada 160. rocznica wybuchu powstania styczniowego, jednego z najważniejszych wydarzeń w dziejach Polski i Polaków. Powieść Elizy Orzeszkowej pozwala wrócić do tej historii - powiedział w Polskim Radiu 24 Wojciech Kolarski z Kancelarii Prezydenta. - "Nad Niemnem" pokazuje znaczenie historii, troski o pamięć, w pewnym sensie jest przyczynkiem do dyskusji, jak ważna jest pamięć dla budowania wspólnoty - zaznaczył.
2023-09-09, 07:45
W tym roku Narodowe Czytanie odbywa się już po raz 12. Tegoroczną lekturą będzie "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej. Wydarzeniu patronuje prezydent Andrzej Duda. Jak mówił w Polskim Radiu 24 Wojciech Kolarski z Kancelarii Prezydenta, po ilości zgłoszeń i formie zaangażowania uczestników Narodowego Czytania, ale też po zainteresowaniu towarzyszącym tej akcji, wnosi, że twórczość Elizy Orzeszkowej "da się lubić".
- Proszę zauważyć, że poza akcją czytelniczą w mediach publicznych pojawiają się audycje, rozmowy na temat konkretnej lektury, przypominane są ekranizacje, spektakle - jak było w przypadku dramatów scenicznych, wspomina się adaptacje poszczególnych utworów, i tak też jest teraz - dodał Wojciech Kolarski.
»Narodowe Czytanie 2023 - transmisja w Polskim Radiu od godz. 11.00«
Przypomniał, że TVP wyemitowała "wielki przebój, najpierw kinowy, a później serial telewizyjny z lat 80., który miał milionową widownię, jest popularny i wspominany". - To jest przykład tego, że ta lektura da się lubić i, co więcej, jest lubiana. Nie będę ukrywał, że szukając, razem z parą prezydencką, nowej lektury, padały pytania, na ile "Nad Niemnem" będzie się cieszyć popularnością dzisiaj - zaznaczył.
REKLAMA
Narodowe Czytanie 2023. "»Nad Niemnem« to lektura budząca ciepłe uczucia"
Wyjaśnił, że w Narodowym Czytaniu "wracamy do tego, co czytaliśmy i co chcemy czytać", dlatego "należy sobie zadać pytanie, czy »Nad Niemnem« wzbudzi taką reakcję". Zaznaczył, że "od samego początku ta reakcja była pozytywna", a do Kancelarii Prezydenta przychodziły entuzjastyczne głosy podejmujących się współpracy przy tegorocznej odsłonie akcji.
- To był dla nas dowód, że para prezydencka dokonała trafnego wyboru. "Nad Niemnem" to lektura dobrze znana, która wpisuje się w pamięć Polaków o szkolnych lekturach - dla jednych pozytywnie, dla innych mniej, ale nikt nie przechodzi obojętnie, i jest to lektura budząca ciepłe uczucia - mówił Wojciech Kolarski.
"»Nad Niemnem« pozwala wrócić do historii Powstania Styczniowego"
Gość "Weekendu kulturalnego" zwrócił też uwagę, że w tym roku przypada 160. rocznica wybuchu powstania styczniowego, "jednego z najważniejszych wydarzeń w dziejach Polski i Polaków", które "leży u podstaw współczesnego polskiego narodu, które ukształtowało nowoczesną polskość". - Bez powstania styczniowego nie byłoby Legionów, nie byłoby 1918 roku - stwierdził.
Jego zdaniem, powieść Elizy Orzeszkowej "pozwala raz jeszcze wrócić do tej historii". - "Nad Niemnem" pokazuje znaczenie historii, troski o pamięć, w pewnym sensie jest przyczynkiem do dyskusji, jak ważna jest pamięć dla budowania wspólnoty - ocenił Wojciech Kolarski.
REKLAMA
Więcej w nagraniu:
Posłuchaj
Wojciech Kolarski o "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej ("Weekend kulturalny"/ PR24) 22:39
Dodaj do playlisty
Narodowe Czytanie 2023 rozpocznie się w Ogrodzie Saskim w Warszawie o godzinie 11. Uroczystości zainauguruje para prezydencka.
Czytaj także w TVP.Info: Narodowe czytanie „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej w Wilnie
***
Audycja: "Weekend kulturalny"
REKLAMA
Prowadzący: Maja Kluczyńska
Gość: Wojciech Kolarski (KPRP)
Data emisji: 8.09.2023
Godzina emisji: 23.35
REKLAMA
Polskie Radio 24, IAR/ mbl
REKLAMA