Warszawa Singera. 21. edycja Festiwalu Kultury Żydowskiej
- Singer nigdy z Polską się tak naprawdę nie rozstał. Pisał o niej ciągle - wspominał Warszawę, Nalewki, Krochmalną, klimat przedwojennej żydowskiej ulicy - powiedziała w audycji Polskiego Radia 24 Hanna Pałuba z Centrum Kultury Jidisz. Z kolei Izabela Teodorkiewicz z Fundacji Shalom opowiedziała o koncertach, których będzie można wysłuchać w ramach Festiwalu Kultury Żydowskiej.
2024-08-23, 12:28
Warszawa Singera to święto spotkania z Isaakiem Bashevisem Singerem, z jego twórczością, a także poszukiwanie tej twórczości w wielu dziedzinach sztuki.
- Od ponad 10 lat rozpoczynamy festiwal taką forpocztą - jeździmy śladami naszego patrona do miejsc, miast związanych z jego życiem i twórczością. Zaczęliśmy w Biłgoraju, skąd pochodziła jego matka Baszewa. Byliśmy też już w Leoncinie, gdzie się urodził. To takie urocze spotkania, bardzo symboliczne - mówiła w audycji Hanna Pałuba.
Podkreśliła za badaczami jego twórczości, że autor nigdy z Polską się tak naprawdę nie rozstał. - Pisał o niej ciągle - wspominał Warszawę, Nalewki, Krochmalną, klimat przedwojennej żydowskiej ulicy - dodała.
Posłuchaj
Izabela Teodorowicz zachęcała do wzięcia udziału w przygotowanych w tej edycji koncertach i wydarzeniach. Jednym z ciekawszych może być mobilny koncert Big Bike Orchestra. Sześcioosobowy zespół muzyków będzie grał podczas przejażdżki po Ogrodzie Saskim na specjalnie skonstruowanym rowerze.
REKLAMA
Tegoroczna odsłona festiwalu Warszawa Singera rozpocznie się 24 sierpnia i potrwa do 1 września.
- Dziedziniec Kultury 2024 pod znakiem hasła Melchiora Wańkowicza
- "Musimy sobie pomagać". Czym jest festiwal "Hommage à Kieślowski"?
***
Audycja: Weekend Kulturalny
Prowadząca: Maja Kluczyńska
Goście: Hanna Pałuba (Centrum Kultury Jidisz), Izabela Teodorkiewicz (Fundacja Shalom)
Data emisji: 22.08.2024
Godzina emisji: 21.06
PR24/st/wmkor
REKLAMA
Polecane
REKLAMA