more_horiz

Festiwal "Muzyka Pokoju-Muzyka Wiary". Zajfert: poszukujemy styku pomiędzy sacrum, a muzyką XXI

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2022 13:00
- Ideą festiwalu od samego początku jego inauguracji było wynajdywanie i poszukiwanie kodów kulturowych - mówił w Polskim Radiu 24 Miron Zajfert, dyrektor artystyczny festiwalu "Muzyka Pokoju-Muzyka Wiary". Gościem audycji była też Anna Karpowicz.
Miron Zajfert
Miron ZajfertFoto: foto: Paweł Jakubicki

Trwa festiwal "Muzyka Pokoju-Muzyka Wiary". Na tegoroczny program składa się aż pięć specjalnie przygotowanych koncertów oraz pokaz filmowy. Podczas koncertów usłyszeć można premierowy repertuar w wykonaniu: Tomasza Pokrzywińskiego & Ensemble Labirhythm, Hashtag Ensemble, Atom String Quartet, Magneto (Hubert Zemler, Bartek Tyciński, Piotr Domagalski), Adeba Chamoun, Maroufa Majidi oraz formacji kobiecej Dziczka i duetu SzaZa /Pawła Szamburskiego, Patryka Zakrockiego.

"Wynajdywanie kodów"

- Ideą festiwalu od samego początku jego inauguracji było wynajdywanie i poszukiwanie kodów kulturowych, które tworzą komunikat, który człowiek wysyła do Istoty Najwyższej. Komunikat ten określa rzeczywistość, jest osadzony na takich hasłach jak: chcemy Cię nazwać, chcemy abyś nas wysłuchał i zrozumiał. Te komunikaty w odniesieniu do festiwalu są wpisane w brzmienia muzyki naszych czasów, poszukujemy styku pomiędzy sacrum a muzyką XXI wieku - powiedział Miron Zajfert.

Inspiracją do powstania festiwalu był Światowy Dzień Modlitwy o Pokój w Asyżu, zorganizowany w 1986 roku przez Jana Pawła II. Realizowany przez Centrum Myśli Jana Pawła II Festiwal wspiera budowanie kultury, w której porozumienie istnieje ponad podziałami ideologicznymi, wyznaniowymi czy politycznymi. Artyści zaproszeni do współtworzenia jego szóstej edycji zmierzyli się z wyzwaniem opowiedzenia o pokoju w dobie niepokoju.

- Bycie dyrektorem artystycznym to nie tylko wyznaczanie kierunków, ale i uważność i współtworzenie treści oraz programów. W projekcie "Bezczas" Hashtag Ensemble spotkają się giganci muzyki współczesnej, muzyczna narracja będzie się rozrzedzać, aż do zawieszenia się w doświadczenie bezczasu i mistyki. Gościmy na festiwalu projekty premierowe, które potem mają mieć szansę na swoje dalsze życie. Festiwal ma już takie mocne miejsce na kulturalnej mapie Polski - powiedziała Anna Karpowicz.


Posłuchaj
22:11 _PR24_AAC 2022_10_20-23-36-08.mp3 "Muzyka Wiary-Muzyka Pokoju". Zajfert: poszukujemy styku pomiędzy sacrum, a muzyką XXI ("Weekend kulturalny")

***

Audycja: "Weekend kulturalny"

Prowadzący: Maja Kluczyńska

Gość: Miron Zajfert (dyrektor artystyczny festiwalu "Muzyka Pokoju-Muzyka Wiary") i Anna Karpowicz

Data emisji: 20.10.2022

Godzina: 23:36

Zobacz także

Zobacz także