Bruksela: po spotkaniu Grupy Wyszehradzkiej z Macronem
W piątek w Brukseli odbyło się krótkie spotkanie francuskiego prezydenta Emmanuela Macrona z liderami krajów Grupy Wyszehradzkiej. W spotkaniu brała udział m.in. polska premier Beata Szydło. Wiceminister MSZ Konrad Szymański stwierdził, że spotkanie liderów Polski, Czech, Słowacji i Węgier z francuskim prezydentem w Brukseli było merytoryczną dyskusją na wiele ważnych i trudnych tematów. Strony miały umówić się na kolejne rozmowy w tym formacie. O relacjach polsko-francuskich mówiła w Magazynie Europejskim korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.
2017-06-24, 10:45
Posłuchaj
W opinii Beaty Płomeckiej było to trudne spotkanie, ze względu na niedawny wywiad w prasie, w którym prezydent Francji krytykował przywódców Europy Środkowo-Wschodniej. – Macron zarzucał w wywiadzie zdradę wartości europejskich, wybiórcze korzystanie z przynależności do Unii. Macron mówił, że >>Unia to nie supermarket<<. Z kolei przywódcy Grupy Wyszehradzkiej mówili przed spotkaniem, że nie będą się godzić na pouczanie, lecz zastrzegali, że trzeba rozmawiać – mówiła korespondentka.
Jak podkreślała Beata Płomecka, najbardziej kontrowersyjnym tematem we wzajemnych relacjach jest dyrektywa o pracownikach delegowanych. – W czasie kampanii wyborczej Macron mówił o pracownikach, przyjeżdżających z Europy Środkowo-Wschodniej, których oskarżał o dumping socjalny, ponieważ są tańsi. Natomiast Grupa Wyszehradzka mówiła, że Francja chce zamknąć rynek i stawia na protekcjonizm gospodarczy. W UE trwają prace nad dyrektywą o delegowaniu pracowników, podobno Francja robi wszystko, by tę dyrektywę zaostrzyć – powiedziała.
Więcej w całej audycji.
Gospodarzem programu był Jakub Kukla.
REKLAMA
Polskie Radio 24/kk/IAR
_____________________
Magazyn Europejski w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje
Data emisji: 24.06.2017
Godzina emisji: 10:15
REKLAMA