more_horiz

Magazyn Europejski: Słowacja po zabójstwie Jana Kuciaka

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2018 09:55
Tysiące ludzi zapełniły w piątek w Bratysławie plac Słowackiego Powstania Narodowego i okoliczne ulice, demonstrując przeciwko rządowi premiera Roberta Fico i na rzecz niezależnego śledztwa w sprawie zabójstwa dziennikarza śledczego Jana Kuciaka. Więcej o protestach w Magazynie Europejskim Magdaleny Skajewskiej.
Audio
  • 10.03.18 Magazyn Europejski: Słowacja po zabójstwie Jana Kuciaka
Demonstracja ku pamięci zamordowanych Jana Kuciaka i Martiny Kunrovej. Bratysława, 02.03.208
Demonstracja ku pamięci zamordowanych Jana Kuciaka i Martiny Kušnírovej. Bratysława, 02.03.208Foto: Peter Tkac / flickr / CC BY-SA 2.0

Według szacunków niektórych słowackich mediów, w zgromadzeniu uczestniczyło ponad 30 tys. ludzi, co oznacza największą demonstrację w słowackiej stolicy od 1989 roku. Portal „Dziennik N” napisał, że wzięło w niej udział 50 tys. osób. Demonstrowano także w innych miastach Słowacji.

– To jest fenomen w tym kraju, że ludzie wychodzą na ulice i chcą zmiany politycznej (…) – mówił w Polskim Radiu 24 Wojciech Przybylski z Visegrad Insight, przypominając jednocześnie o demonstracjach sprzed kilku lat, kiedy służby ujawniły nagrania potwierdzające korupcję w najwyższych kręgach władzy.

– Tamte wydarzenia, afery, odeszły w niepamięć. Ale nacisk społeczny pojawia się teraz ze zdwojoną siłą. Mamy bowiem do czynienia nie tylko z oburzającą Słowaków korupcją, ale także morderstwem dziennikarza w sytuacji, gdy rząd Roberta Fico, pod przewodnictwem partii SMER, niejednokrotnie brutalnie atakował dziennikarzy – wskazywał Wojciech Przybylski.

W związku z ostatnimi wydarzeniami na Słowacji, swoją misję do tego kraju wysłał Parlament Europejski. Do piątku oddelegowani byli tam posłowie z komisji wolności obywatelskich oraz kontroli budżetowej, reprezentujący sześć spośród ośmiu jego frakcji. Z frakcji konserwatystów przyjechał polski europoseł Ryszard Czarnecki. Jak powiedział PAP, raport misji najprawdopodobniej opisze istniejące na Słowacji podziały i wskaże na powagę tamtejszej sytuacji politycznej.

Po zabójstwie dziennikarza z biura premiera tymczasowo ustąpiło dwoje bliskich współpracowników szefa rządu, a minister kultury podał się do dymisji. Prezydent Słowacji Andrej Kiska oświadczył, że niezbędne są głęboka rekonstrukcja rządu lub przedterminowe wybory parlamentarne. Premier odrzucił i odrzuca te żądania, oskarżając opozycję i prezydenta o inspirowane z zagranicy próby destabilizowania sytuacji w kraju.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu była Magdalena Skajewska.

Polskie Radio 24/PAP/zz

Magazyn Europejski w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

____________________ 

Data emisji: 10.03.18

Godzina emisji: 9.15


Zobacz także

Zobacz także