X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x

W. Lewandowski: na twardym brexicie ucierpią i Wielka Brytania, i Unia Europejska

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2019 21:23
- W przypadku twardego brexitu w Irlandii będzie musiała powstać twarda granica. To może mieć dla tej wyspy negatywne konsekwencje zarówno gospodarcze jak i oraz polityczne - mówił w Polskim Radiu 24 dr Wojciech Lewandowski z UW. Gościem "Magazynu Europejskiego" była także brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka, która mówiła o możliwych opóźnieniach w pracach nowej Komisji Europejskiej.
Audio
  • [11.10.19] "Magazyn Europejski" o opóźnieniach w pracach Komisji Europejskiej, oraz o konsekwencjach brexitu (Polskie Radio 24)
Иллюстрационное фотоFoto: Kevin J. Frost/ Shutterstock

Komisja Europejska może nie rozpocząć urzędowania w planowanym terminie 1 listopada. Wszystko przez problemy z akceptacją przez Parlament Europejski trojga kandydatów na komisarzy. Komisja prawna odrzuciła kandydatury z Węgier i Rumunii z powodu konfliktu interesów, a w czwartek komisja rynku wewnętrznego odrzuciła Francuzkę Sylvie Goulard, z powodu ciążących na niej zarzutów defraudacji pieniędzy.

ŚWIAT W POWIĘKSZENIU
Sylvie Goulard free shut 1200.jpg
Michał Kłosowski: wizja Europy franko-germańskiej zaczyna chwiać się w posadach

Wyłanianie nowych kandydatów może potrwać

Brukselska korespondentka Polskiego Radia, Beata Płomecka, mówiła w Polskim Radiu 24, że proces wyłaniania i akceptowania kandydatów może potrwać. - Zanim Komisja Europejska rozpocznie urzędowanie, jej skład musi zostać zaakceptowany przez Parlament Europejski. Głosowanie nad nowymi kandydatami zaplanowano na 23 października - wyjaśniała.

>>> [CZYTAJ WIĘCEJ] Kandydatka na komisarza z Francji odrzucona w Parlamencie Europejskim

- Tylko Węgry wystawiły nowego kandydata. Nie wiadomo, co zrobi Emmanuel Macron, ale największe problemy są z Rumunią, gdzie upadł rząd. Mówi się, że niewyobrażalne jest to, by dotychczasowe władze - jeszcze zanim powstanie nowy rząd - mianowały nowego kandydata i trzeba będzie czekać na nowy rząd - podkreślała Beata Płomecka. W jej ocenie, wywoła to "co najmniej miesięczne opóźnienie".

1200_Johnson_shutterstock.jpg
Ostatnia szansa Borisa Johnsona na wyjście z UE? Znamy datę decydującego posiedzenia Izby Gmin

W drugiej części audycji, tematem był brexit. Gościem Pawła Lekkiego był dr Wojciech Lewandowski z UW. Gość Polskiego Radia 24 ocenił, że na bezumownym brexicie stracą obie strony, tj. i Wielka Brytania, i Unia Europejska. - To cierpienie będzie nierówno rozłożone także w Unii Europejskiej, bo najbardziej spośród krajów europejskich ucierpi Irlandia - zauważył rozmówca Polskiego Radia.

Konsekwencje brexitu dla Irlandii

W jego ocenie, twardy brexit może wpłynąć na relacje wewnątrz Irlandii jako wyspy. - Będzie musiała powstać twarda granica. To może mieć negatywne konsekwencje gospodarcze, oraz polityczne i takie, które mogą zaowocować powrotem do wydarzeń sprzed porozumienia - zauważył.

- O to idzie kwestia z backstopem, żeby spowodować, by nie było fizycznej granicy - podkreślił Wojciech Lewandowski.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Prof. Michał Kleiber: brexit dowodem na nieudolność polityków

Zachęcamy do wysłuchania całej audycji.

***

Audycja: "Magazyn europejski"

Prowadzący: Paweł Lekki

Goście: Beata Płomecka (brukselska korespondentka Polskiego Radia), dr Wojciech Lewandowski (Uniwersytet Warszawski)

Data emisji: 11.10.19

Godzina emisji: 20.33

mbl


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Beata Płomecka: odrzucenie Sylvie Goulard na unijnego komisarza może się skończyć kryzysem

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2019 21:21
- Największe problemy z wyborem na unijnego komisarza może mieć kandydatka z Francji. W grę wchodzą zarzuty korupcyjne, a w tle są polityczne rozgrywki francuskie i europejskie - powiedziała korespondentka Polskiego Radia w Brukseli Beata Płomecka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

M. Barnier: Wielka Brytania zmieniła zdanie ws. kontroli celnych

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2019 16:58
Michel Barnier, który reprezentuje Unię Europejską w negocjacjach brexitowych, poinformował Wspólnotę, że Wielka Brytania zmieniła stanowisko w sprawie kontroli celnych na granicy z Irlandią Północną - tzw. mechanizmu backstopu. Według Barniera Londyn ma zaakceptować niemożność utworzenia granicy celnej z Irlandią Północną na lądzie.
rozwiń zwiń