Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Dlaczego Polacy pielgrzymują?

97. rocznica Bitwy Warszawskiej 1920 roku oraz święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. To najważniejsze tematy, o których mówili goście Podsumowania Dnia w Polskim Radiu 24.

2017-08-15, 22:21

Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Dlaczego Polacy pielgrzymują?
Materiały ilustracyjne. Foto: PR24/PJ

Posłuchaj

15.08.17 Podsumowanie dnia - komentarze
+
Dodaj do playlisty

Dzięsiątki tysięcy pielgrzymów dotarło we wtorek na Jasną Górę, aby uczestniczyć w Uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Wielu z nich przybyło do jasnogórskiego sanktuarium z bukietami ziół i kwiatów. Na wałach jasnogórskich przed południem miał miejsce główny punkt uroczystości - suma pontyfikalna  pod przewodnictwem metropolity częstochowskiego arcybiskupa Wacława Depo. Na Jasnej Górze uroczyste nabożeństwa trwają do wieczora.

Jak wyjaśniał ks. Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski 15 sierpnia świętujemy dogmat mówiący o tym, że Matka Boża została wzięta do nieba. Podkreślił, że święto jest także mocno wrośnięte w tradycję Polską, w tym dniu bowiem święcimy zioła i kwiaty w podziękowaniu za plony. – To też nawiązanie do wczesnej literatury chrześcijańskiej, która mówi o tym, że w pobliżu Góry Oliwnej, gdzie znajduje się pusty grób Matki Bożej, w tym miejscy chrześcijanie mieli zobaczyć zioła i kwiaty – tłumaczył.

Gość mówił także o pielgrzymowaniu, które jest polską tradycją. Wskazywał, że osoby, które przychodzą na Jasną Górę doświadczają mocy modlitwy, która przemienia serce człowieka. Jego zdaniem, pielgrzymki stają się coraz bardziej popularne, bo ludzie potrzebują odpowiedzi na coraz trudniejsze pytania, a dają je wiara i duchowość.

Ta wygrana nie tylko przyczyniła się do ostatecznego zwycięstwa w wojnie polsko-bolszewickiej. Zatrzymała także pochód bolszewizmu na Zachód. W Ossowie upamiętniono Bitwę Warszawską 1920 roku. Jak co roku plenerowe widowisko rekonstrukcji bitwy obserwowały tysiące osób. Wydarzenia sprzed 97 lat odtworzyło blisko 200 rekonstruktorów pieszych i konnych. Prócz walk polskich żołnierzy z bolszewikami widzowie zobaczyli także szarżę kawaleryjską znad Wieprza, zdobywanie bolszewickiego wozu pancernego wyposażonego w CMK, a także bohaterską śmierć księdza Ignacego Skorupki, który wspierając idących do ataku żołnierzy, 14 sierpnia 1920 roku poległ trafiony kulą wroga.
    
Zdaniem historyka, prof. Jana Żaryna, gdyby Bitwę Warszawską przegrano, nastąpiłby prawdopodobnie kolejny rozbiór Polski. – Już w trakcie samej ofensywy Armii Czerwonej i w okresie bitwy widać było, że rożne podmioty międzynarodowe szykują się do nowej rzeczywistości, bo przewidywano raczej, że Warszawa zostanie zajęta przez bolszewików – wskazywał. Dodał, że nawet jeśli nie werbalizowano tego zagrożenia, powszechny akces na rzecz niepodległego państwa polskiego świadczył o tym, że wszyscy Polacy byli w sierpniu 1920 roku świadomi, że chcą żyć w wolnym kraju.  

W części informacyjnej Podsumowania Dnia była mowa m.in. o obchodach Święta Wojska Polskiego, pomocy dla poszkodowanych przez nawałnice oraz tragedii w Portugalii.

Więcej w nagraniu.

Gospodarzami programów byli Jakub Kukla i Maja Borkowska.

Polskie Radio 24/IAR/ip

REKLAMA

___________________

Podsumowanie Dnia w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

Data emisji: 15.08.17

Godzina emisji: 21:00

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej