Syberia. Czy katolicyzm jest wyznacznikiem polskości?

2017-10-07, 14:49

Syberia. Czy katolicyzm jest wyznacznikiem polskości?
Zdjęcie ilustracyjne. . Foto: flickr/Mars Hill Church Seattle

W audycji „Syberia – Polska. Operacja Powrót” ks. Leszek Kryża, dyrektor Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie, mówił m.in. o tym, czy wyznacznikiem polskości na Syberii nadal jest wiara katolicka.

Posłuchaj

7.10.17 Syberia. Czy katolicyzm jest wyznacznikiem polskości?
+
Dodaj do playlisty

Jak podkreślał gość PR24, przez wiele lat katolicyzm na terenie Związku Radzieckiego był utożsamiany z Polakami. – Przez długie lata na Syberii, w całym ZSRR, funkcjonowało zestawienie: Polak równa się katolik, a każdy katolik to Polak – wskazywał ks. Leszek Kryża, zaznaczając że obecnie obraz katolicyzmu na wschodzie ulega zmianie.

– Teraz mówi się już kościele powszechnym, wspólnoty na Syberii są wielonarodowe. Tam są zarówno Rosjanie, jak i Białorusini czy Ukraińcy – mówił dyrektor Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie. – Nadal jednak większość mieszkających tam katolików ma polskie korzenie – dodawał.

Więcej o tym, czy religia katolicka ciągle jest na Syberii wyznacznikiem polskości, w całej rozmowie z ks. Leszkiem Kryżą, a także w materiale Macieja Jastrzębskiego, naszego korespondenta w Moskwie.

W magazynie "Syberia – Polska. Operacja Powrót" również rozmowa Adriana Bąka z jedną z repatriantek ze wschodu. Ludmiła Jakucyna po wielu latach oczekiwania wróciła z Kazachstanu i dołączyła do swojej rodziny mieszkającej w Polsce.

Gospodarzem programu był Grzegorz Ślubowski.  

Polskie Radio 24

____________________

Syberia-Polska - Operacja Powrót - wszystkie audycje

Data emisji: 7.10.17

Godzina emisji: 12.33


Polecane

Wróć do strony głównej