Koniec użytkowania wieczystego. Co trzeba wiedzieć o przekształceniu we własność?
- Ta ważna ustawa dotyczy wszystkich nieruchomości mieszkalnych. Nieważne w czyich zasobach się one znajdują – mówił na antenie Polskiego Radia 24 analityk rynku nieruchomości Marcin Krasoń. Od stycznia 2019 roku mają wejść w życie nowe rozwiązania, pozwalające na przekształcenie użytkowania wieczystego we własność.
2018-09-13, 22:00
Posłuchaj
Obecnie z wieczystego prawa korzystają ci, którzy na przykład kupili mieszkanie, ale budynek został postawiony na gruncie, który nie należał do dewelopera. Jego właścicielem mógł być natomiast Skarb Państwa albo samorząd.
- To bardzo ważna ustawa dla polskiego rynku nieruchomości. Ma ona w zamierzeniu likwidować użytkowanie wieczyste. Ale tylko częściowo, bo dotyczy nieruchomości mieszkalnych - niezależnie od tego, w czyich zasobach się znajdują – powiedział Marcin Krasoń.
Jak wyjaśniał, kwestia przekształceń wygląda inaczej w przypadku budynków, które łączą funkcję mieszkalną i usługową, a inaczej – kiedy dwa budynki o różnej funkcji stoją na jednej działce. – Jeśli w bloku na parterze są lokale usługowe, a u góry mieszkania, to cały budynek podlega przekształceniu według nowych przepisów. Jeśli natomiast na jednej działce są, na przykład warsztat i dom, to przekształcony we własność będzie dom, a warsztat pozostanie w użytkowaniu wieczystym. Działka natomiast będzie musiała zostać podzielona – tłumaczył gość Polskiego Radia 24.
Zachęcamy do wysłuchania całej audycji.
REKLAMA
Rozmawiała Anna Grabowska.
Polskie Radio 24/bartos
------------------------
Data emisji: 13.09.2018
Godzina emisji: 21.37
REKLAMA
REKLAMA