Choroby odzwierzęce – profilaktyka, objawy, leczenie
Zwierzęta domowe mogą być źródłem chorób u ludzi. Okazuje się, że chorobami przenoszonymi przez zwierzęta można zarazić się też np. w trakcie spaceru po osiedlowym skwerku. O tym jak ustrzec się przed chorobami odzwierzęcymi mówili w audycji Na Zdrowie dr Jolanta Popielska, specjalistka chorób zakaźnych z Kliniki Chorób Zakaźnych Wieku Dziecięcego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego i dr weterynarii Maciej Klockiewicz z Zakładu Parazytologii Wydziału Medycyny Weterynaryjnej SGGW.
2017-09-02, 17:00
Posłuchaj
Według dra Macieja Klockiewicza podstawowym zadaniem weterynarza jest zapobieganie chorobom u ludzi. – Przez to, że leczymy zwierzęta z chorób, to chronimy ludzi przed zakażeniami chorobami odzwierzęcymi. Nasze zwierzęta, które przygarniamy, mogą nie wykazywać objawów klinicznych dla osób nieobeznanych z tematem. Do weterynarza z takimi zwierzętami najczęściej przychodzą rodzice małych dzieci, lecz ogólnie każdy powinien to zrobić. Trzeba sprawdzić czy zwierzę jest zdrowe i czy nie ma pasożytów, by było trzymane w domu – powiedział weterynarz.
Zdaniem dr Jolanty Popielskiej choroby odzwierzęce mogą mieć najróżniejsze objawy. – Problemem w kontaktach ze zwierzętami jest wścieklizna i tężec. Sprzątać po swoich pupilach najlepiej byłoby w rękawiczkach, a następnie myć ręce. W sumie to po jakimkolwiek kontakcie ze zwierzęciem powinniśmy umyć ręce. Objawy zarażenia po kontakcie ze zwierzęciem, jego kałem lub produktami odzwierzęcymi niewiadomego pochodzenia mogą być różne. Na przykład możemy mieć do czynienia z problemami żołądkowymi, powiększonymi węzłami chłonnymi, wysypką, problemami neurologicznymi lub ze wzrokiem – mówiła rozmówczyni Polskiego Radia 24.
Więcej w całej audycji.
Gospodarzem programu była Elwira Kaganowicz.
REKLAMA
Polskie Radio 24
_____________________
Na Zdrowie - wszystkie audycje
Data emisji: 02.09.2017
Godzina emisji: 16:31
REKLAMA