Komentatorzy o prezydenckim projekcie ustawy o Sądzie Najwyższym

2017-11-30, 13:52

Komentatorzy o prezydenckim projekcie ustawy o Sądzie Najwyższym
Przewodniczący komisji, poseł PiS Stanisław Piotrowicz podczas posiedzenia komisji sprawiedliwości i praw człowieka. Foto: PAP/Tomasz Gzell

Trwa posiedzenie sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka na temat prezydenckiego projektu ustawy o Sądzie Najwyższym. Posłowie  dyskutowali o zasadności wprowadzenia do polskiego prawa instytucji skargi nadzwyczajnej, która znalazła się w prezydenckim projekcie, a także na temat podmiotów, które mogłyby wnosić skargę. O skardze nadzwyczajnej mówił w audycji Północ-Południe Marek Domagalski z „Rzeczpospolitej” i Jacek Bombka z Fundacji Badań nad Prawem.

Posłuchaj

30.11.2017 Marek Domagalski: „Wszyscy są zgodni, że potrzebne jest narzędzie, które będzie weryfikowało rażąco niesprawiedliwe wyroki”.
+
Dodaj do playlisty

Wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł poinformował, że od 2001 roku sądy wydały 60 milionów prawomocnych wyroków. Jak dodał, w związku z tym liczba skarg nadzwyczajnych mogłaby zablokować pracę Sądu Najwyższego. Prezydencki projekt zakłada, że skargę nadzwyczajną wnosi się w terminie 5 lat od uprawomocnienia się zaskarżonego orzeczenia.

Zdaniem Marka Domagalskiego skarga nadzwyczajna to dość radykalna propozycja w stosunku do obecnego modelu. - Wszyscy, którzy mają dziwne wyroki, dzięki skardze nadzwyczajnej mogą teoretycznie te wyroki wzruszyć. Od 2001 roku sądy wydały 60 milionów wyroków, czyli każdy Polak ma na swoim koncie prawie dwa wyroki. To budzi niepokój, zwłaszcza u sędziów, którzy będą mieli dodatkową pracę - powiedział publicysta.

Według gościa Polskiego Radia 24 skarga nadzwyczajna nie będzie zastępować skarg kasacyjnych, tylko będzie obok. - Jako dziennikarz znam od ludzi wiele spraw sądowych, które jak się ich słucha, to ręce opadają. Obawiam się, że wiele takich osób wystąpi ze skargą. Wszyscy są zgodni, że potrzebne jest narzędzie, które będzie weryfikowało rażąco niesprawiedliwe wyroki – wskazywał Domagalski.

W opinii Jacka Bombki odpowiedzialność finansowa sędziów w Polsce to martwa instytucja. – Nie uważam, by Sąd Najwyższy mógł uchylać wyroki sprzed 20 lat, natomiast za takiego „knota” orzeczniczego państwo powinno ponieść konsekwencje finansowe. Jeśli Sąd Najwyższy miałby uchylać orzeczenia, to nie jest dobry sposób załatwienia sprawy. To wepchnięcie problemu na barki obywateli. Środki zaradcze powinny być majątkowe. Otwieranie puszki Pandory sprzed 20 lat to nie jest dobry kierunek – powiedział gość Polskiego Radia 24.

Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka trzeci dzień analizuje prezydenckie projekty ustaw dotyczące sądownictwa. Wczoraj posłowie pracowali do późna w nocy i omówili 85 spośród 132 artykułów prezydenckiego projektu ustawy o Sądzie Najwyższym. We wtorek zaakceptowali projekt ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Krzysztof Grzybowski.

Polskie Radio 24/IAR/PAP

Wszystkie audycje Północ-Południe

______________________

Data emisji: 30.11.2017

Godzina emisji: 12:45

Polecane

Wróć do strony głównej