Pamiętamy! W całej Polsce obchody 36. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego
Prezes PiS, premier i delegacja rządu modlili się przy grobie błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki przy kościele św. Stanisława Kostki w Warszawie. W 36. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce politycy partii rządzącej złożyli kwiaty na mogile kapelana Solidarności, zamordowanego przez komunistyczną bezpiekę. O dramatach stanu wojennego mówili w audycji Północ-Południe historycy: prof. Antoni Dudek oraz prof. Wiesław Wysocki.
2017-12-13, 22:00
Posłuchaj
Prezes PiS Jarosław Kaczyński powiedział, że 13 grudnia to data, która przypomina, iż Polacy zawsze będą bronić swojej wolności. Na Placu Trzech Krzyży w Warszawie obchodzono 36. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego, z udziałem polityków Prawa i Sprawiedliwości i członków rządu, w tym premiera Mateusza Morawieckiego.
Zdaniem prof. Antoniego Dudka stan wojenny to jedno z najbardziej dramatycznych wydarzeń w naszej historii najnowszej. – Trauma stanu wojennego dotknęła wielu ludzi. Pozostałe protesty w historii PRL, które były tłumione przez władze były ograniczone terytorialne. Natomiast stan wojenny dotknął wszystkich Polaków, przyniósł wiele ofiar śmiertelnych, wielu ludzi pozbawiono wolności. Polska straciła całą dekadę – mówił historyk.
Według prof. Wiesława Wysockiego propaganda rządowa mocno zapisała się w świadomości Polaków. - Obrażono Polaków wybierając na prezydenta pomysłodawcę stanu wojennego. III RP prawnie nawiązuje do PRL-u, natomiast nie nawiązuje do wolnego państwa jakim była II RP. Musimy rozliczyć się ze zbrodniarzami, którzy narodowi zafundowali wojnę i okupację – wskazywał gość Polskiego Radia 24.
36 lat temu, w niedzielę 13 grudnia 1981 r. o godz. 6 rano Polskie Radio nadało wystąpienie gen. Wojciecha Jaruzelskiego, w którym informował on Polaków o ukonstytuowaniu się Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego (WRON) i wprowadzeniu na mocy dekretu Rady Państwa stanu wojennego na terenie całego kraju. W wyniku wprowadzonego 13 grudnia 1981 r. przez gen. Wojciecha Jaruzelskiego stanu wojennego zginęło co najmniej kilkadziesiąt osób, a tysiące internowano, w tym niemal wszystkich członków Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność".
REKLAMA
Polskie Radio 24 transmitowało przemówienie Jarosława Kaczyńskiego.
Prezes PiS Jarosław Kaczyński przemawia na obchodach wybuchu stanu wojennego
Więcej w całej audycji.
Gospodarzem programu był Małgorzata Łopińska.
REKLAMA
Polskie Radio 24/IAR/PAP
____________________
Wszystkie audycje Północ-Południe
Data emisji: 13.12.2017
Godzina emisji: 21:37
REKLAMA
Polecane
REKLAMA