Senat uchwalił prezydenckie ustawy reformujące wymiar sprawiedliwości

Najpierw senatorowie głosowali nad nowelizacją ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa. Regulację uchwalono bez poprawek - zgodnie z rekomendacją senackiej komisji. Następnie izba wyższa parlamentu przyjęła prezydencką ustawę o Sądzie Najwyższym, również bez poprawek. Obie ustawy trafią teraz na biurko prezydenta. Przyjęcie przez parlament reformy sądownictwa relacjonował reporter Polskiego Radia 24 Michał Fabisiak.

2017-12-15, 22:00

Senat uchwalił prezydenckie ustawy reformujące wymiar sprawiedliwości
Warszawa, 15.12.2017. Senatorowie podczas głosowania ustawy o SN. Wieczorem, 15 bm. w Senacie głosowane są ustawy o sądownictwie. W piątek rano senacka komisja praw człowieka, praworządności i petycji zarekomendowała Izbie przyjęcie nowelizacji ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa oraz nowej ustawy o Sądzie Najwyższym bez poprawek. . Foto: PAP/Rafał Guz

Posłuchaj

15.12.2017 Michał Fabisiak: „Los ustaw jest w rękach prezydenta”.
+
Dodaj do playlisty

Za przyjęciem ustawy o KRS głosowało 60 senatorów, 26 było przeciw, a jeden wstrzymał się od głosu. Natomiast za przyjęciem ustawy o SN głosowało 58 senatorów, 26 było przeciw, a trzech wstrzymało się od głosu. Wcześniej Senat zagłosował przeciw wnioskowi o odrzucenie nowelizacji, który złożyli senatorowie PO. W sali było słychać okrzyki „hańba” demonstrujących pod Senatem przeciwników zmian.

Jak podkreślał Michał Fabisiak, w Senacie doszło do politycznej awantury. – To była burzliwa dyskusja. Senatorowie PO wnioskowali o odrzucenie projektu, tłumacząc to niekonstytucyjnością i upolitycznieniem KRS i SN. Z kolei PiS tłumaczył, że te ustawy to krok w kierunku sprawnie działających sądów. Argumenty były podobne jak w Sejmie. Rekordowo długo trwała debata o KRS – 14 godzin. PiS zwracał uwagę, że PO chciała opóźnić prace. Los ustaw jest w rękach prezydenta. Politycy PiS są przekonani, że ustawy zostaną podpisane – mówił reporter.

Nowelizacja ustawy o KRS wprowadza wybór 15 członków KRS-sędziów na wspólną czteroletnią kadencję przez Sejm - dotychczas wybierały ich środowiska sędziowskie. Każdy klub poselski ma wskazywać nie więcej niż 9 możliwych kandydatów. Izba ma ich wybierać co do zasady większością 3/5 głosów - głosując na ustaloną przez sejmową komisję listę 15 kandydatów, na której musi być co najmniej jeden kandydat wskazany przez każdy klub. W przypadku niemożności wyboru większością 3/5 głosowano by na tę samą listę, ale o wyborze decydowałaby bezwzględna większość głosów.

Ustawa o SN wprowadza m.in. możliwość składania do SN skarg nadzwyczajnych na prawomocne wyroki polskich sądów, w tym z ostatnich 20 lat. W SN powstaną dwie nowe izby - Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych oraz Dyscyplinarna - z udziałem ławników wybieranych przez Senat. Ta druga będzie prowadziła postępowania dyscyplinarne wobec sędziów i przedstawicieli innych zawodów prawniczych. Ustawa przewiduje też przechodzenie sędziów SN w stan spoczynku po ukończeniu 65. roku życia, z możliwością przedłużania tego przez prezydenta RP (dziś ten wiek to 70 lat).

REKLAMA

Teraz nowelizacja ustawy o KRS trafi do prezydenta, który może ją podpisać, zawetować lub zaskarżyć do Trybunału Konstytucyjnego (po jej podpisaniu lub przed).

W audycji także rozmowa z dr Małgorzatą Bonikowską z Centrum Stosunków Międzynarodowych o szczycie UE w Brukseli i z prof. Tomaszem Grosse z Uniwersytetu Warszawskiego o Brexicie.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Jakub Kukla.

REKLAMA

Polskie Radio 24/IAR/PAP

___________________

Wszystkie audycje Północ-Południe

Data emisji: 15.12.2017

Godzina emisji: 21:37


REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej