Ordynacja wyborcza. "Zniesienia korespondencyjnego głosowania to niefortunna zmiana"

Senat podczas trwającego posiedzenia zajmie się m.in. przegłosowanymi przez Sejm zmianami w ordynacji wyborczej, autorstwa Prawa i Sprawiedliwości. Niewykluczone, że izba wyższa przywróci możliwość głosowania korespondencyjnego. W magazynie Północ-Południe komentarz Tomasza Pietrygi z Rzeczpospolitej.

2017-12-19, 14:17

Ordynacja wyborcza. "Zniesienia korespondencyjnego głosowania to niefortunna zmiana"
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Glow Images/East News

Posłuchaj

19.12.17 Senat o zmianach w ordynacji wyborczej
+
Dodaj do playlisty

Jestem zwolennikiem powrotu do możliwości głosowania korespondencyjnego – powiedział w radiowej Jedynce marszałek Senatu, Stanisław Karczewski. Jak dodał, pod uwagę bierze to, aby w ten sposób mogły głosować osoby z niepełnosprawnością.

– To niefortunna zmiana – tak kwestę zniesienia możliwości głosowania korespondencyjnego komentował Tomasz Pietryga. – Przez całe lata w Polsce budowaliśmy wrażliwość społeczną wobec niepełnosprawnych. To bardzo opornie szło, to było widać na przykładzie chociażby architektury. Teraz wracamy na początek tej drogi – dodawał.

Wśród zmian dotyczących ordynacji wyborczej, przegłosowanych przez Sejm, znalazły się zapisy dotyczące wydłużenia kadencji rad gmin i powiatów oraz sejmików wojewódzkich do pięciu lat.

Według nowelizacji, jednomandatowe okręgi wyborcze będą obowiązywać w gminie do 20 tysięcy mieszkańców; dotychczas ordynacja większościowa dotyczyła wszystkich gmin z wyjątkiem miast na prawach powiatu.

REKLAMA

Oprócz tego, kadencja obecnej Państwowej Komisji Wyborczej wygaśnie po wyborach parlamentarnych w 2019 roku. Zostanie ona obsadzona zgodnie z nowymi przepisami: siedmiu na dziewięciu jej członków ma być powoływanych przez Sejm, a nie – jak do tej pory – delegowanych przez Trybunał Konstytucyjny, Naczelny Sąd Administracyjny i Sąd Najwyższy.

Zmiany dotyczą także Krajowego Biura Wyborczego, organu obsługującego PKW. Jej szef zgodnie z uchwaloną przez Sejm nowelą będzie powoływany przez PKW na siedem lat spośród trzech kandydatów przedstawionych przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych we wniosku złożonym po zasięgnięciu opinii szefów trzech Kancelarii: Sejmu, Senatu i Prezydenta.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem programu był Jakub Kukla.

REKLAMA

Polskie Radio 24/PAP

__________________

Data emisji: 19.12.17

Godzina emisji: 12.45

REKLAMA


 

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej