Prywatyzacja Ciechu. Jest wniosek o areszt dla byłego wiceministra skarbu

– „Imperium” Kulczyka nie powstałoby, gdyby nie gigantyczne zaangażowanie Skarbu Państwa – oceniał w magazynie Północ-Południe Tomasz Sakiewicz z „Gazety Polskiej”. Obecnie prokuratura prowadzi działania dotyczące nieprawidłowości przy prywatyzacji Ciechu. Spółka została przejęta w 2014 roku przez KI Chemistry.

2018-02-13, 22:00

Prywatyzacja Ciechu. Jest wniosek o areszt dla byłego wiceministra skarbu
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: cba.gov.pl

Posłuchaj

13.02.18 Północ-Południe: Prywatyzacja Ciechu. Jest wniosek o areszt dla byłego wiceministra skarbu
+
Dodaj do playlisty

Centralne Biuro Antykorupcyjne, w sprawie prywatyzacji Ciechu, zatrzymało w poniedziałek sześć osób. Prokurator, prowadzący sprawę przejęcia spółki, skierował wniosek o areszt tymczasowy dla Pawła T., byłego wiceministra Skarbu Państwa, a także jeszcze jednego z podejrzanych.

W 2014 roku pakiet kontrolny akcji od Skarbu Państwa kupiła spółka z grupy Kulczyk (KI Chemistry). Według Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Ciech sprzedano po zaniżonej cenie.

– Przy każdej transakcji można się kłócić o cenę i sensowność sprzedaży. W kontekście „imperium” Kulczyka chodzi o coś innego – mówił w Polskim Radu 24 Tomasz Sakiewicz. – Sam fakt sprzedaży to nic nadzwyczajnego. Kulczyk cieszył się jednak ogromnymi przywilejami w Skarbie Państwa, w bardzo różnych rządach. On budował swoje „imperium”, zarówno wtedy, kiedy rządził układ postsolidarnościowy, jak i wtedy, gdy u władzy był układ postkomunistyczny. Zawsze na tym wychodził „do przodu” – dodawał publicysta.

Zdaniem Tomasza Sakiewicza, do samej prywatyzacji Ciechu nie mogłoby dojść bez wiedzy najważniejszych osób w państwie. – Nie wierzę w to, żeby tego typu transakcje były dokonywane tylko na poziomie wiceministra. Wydaje się, że bez zgody samego premiera by się nie odważono tej operacji przeprowadzić – powiedział dziennikarz.

REKLAMA

Więcej – m.in. o kontrowersjach wokół umów dotyczących koncesji na użytkowanie autostrady A2 – w całej rozmowie z Tomaszem Sakiewiczem.

Gościem Polskiego Radia 24 była również dr Małgorzata Bonikowska. Prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych komentowała m.in. słowa szefa MSZ, Jacka Czaputowicza, który stwierdził, że „nie jest przesądzone, że dojdzie do głosowania Rady UE ws. stwierdzenia ryzyka naruszenia przez Polskę unijnych wartości; być może sprawa art. 7 zakończy się bez głosowania”.

W magazynie Północ-Południe także najważniejsze informacje dnia.  

Prowadzenie: Łukasz Sobolewski

REKLAMA

Polskie Radio 24/IAR/zz

____________________ 

Wszystkie audycje Północ-Południe

Data emisji: 13.02.18

Godzina emisji: 21.00


REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej