40. rocznica powstania Wolnych Związków Zawodowych
40 lat temu, 21 lutego 1978 roku, z inicjatywy Kazimierza Świtonia, powstał w Katowicach pierwszy w Polsce, niezależny od władz komunistycznych Komitet Wolnych Związków Zawodowych. Wydarzenia te w ciągu dwóch lat doprowadziły do powstania 10-milionowego ruchu społecznego, który odmienił Polskę – Solidarności. O historii WZZ mówił w audycji Północ Południe Arkadiusz Kazański (IPN w Gdańsku).
2018-02-21, 22:15
Posłuchaj
Jak podkreślił Arkadiusz Kazański, bez powstania Komitetu Wolnych Związków Zawodowych na Śląsku nie byłoby Solidarności. – Powstanie WZZ spowodowało przełamanie pewnej bariery, strachu, lęku, poczucia braku nadziei, zmiany na lepsze sytuacji zwykłego człowieka, robotnika, pracownika w zakładzie – tłumaczył gość.
Przybliżył także sylwetkę Kazimierza Świtonia. – Dotykały go represje. Ich siła, moc, częstotliwość spowodowały, że prawie doszło do załamania działalności. Represje spadły na rodzinę, najbliższych Świtonia. Jego dzieci nie mogły pójść na studia, kończyć szkół, on sam został pozbawiony możliwości wykonywania zawodu – wyliczał Kazański.
W audycji mowa była także m.in. o filmie wymierzonym przeciw nowelizacji polskiej ustawy o IPN, którego bohaterowie wzywają władze Stanów Zjednoczonych do zerwania relacji z Polską i mówią o „polskim Holokauście”. Film w środę wieczorem został usunięty z serwisu YouTube.
Jak stwierdził Jakub Jałowiczor z Gościa Niedzielnego, była to „prowokacja”. - Myślę, że polska strona powinna teraz podjąć działania w celu wyjaśnienia kto stoi za tym filmem i co chciał przez to osiągnąć – stwierdził.
Więcej w całej rozmowie.
REKLAMA
Gospodarzem audycji był Jakub Kukla.
Polskie Radio 24/pr
Wszystkie audycje Północ-Południe
____________________
REKLAMA
Data emisji: 21.02.18
Godzina emisji: 21:35
Polecane
REKLAMA