Krasnodębski nowym wiceprzewodniczącym PE. Komentarz

Parlament Europejski w czwartkowym głosowaniu wybrał prof. Zdzisława Krasnodębskiego (PiS) na swojego nowego wiceprzewodniczącego. Eurodeputowani z PO zagłosowali wbrew rekomendacji swojej grupy politycznej, czyli grupy chadeków. Mówił o tym w audycji Północ Południe ekspert ds. stosunków międzynarodowych dr Grzegorz Gil z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej.

2018-03-01, 22:00

Krasnodębski nowym wiceprzewodniczącym PE. Komentarz
Profesor Zdzisław Krasnodębski, wiceprzewodniczący PE. Foto: Aleksandra Szmigiel/REPORTER/EastNews

Posłuchaj

1.03.18 Dr Grzegorz Gil o wyborze prof. Zdzisława Krasnodębskiego na wiceprzewodniczącego Parlamentu Europejskiego.
+
Dodaj do playlisty

Czwartkowe głosowanie było tajne. Krasnodębski otrzymał 276 głosów poparcia, a jego rywal - estoński europoseł Indrek Tarand z Zielonych - 193 głosy.

Za eurodeputowanym PiS i kandydatem na wiceszefa Parlamentu Europejskiego opowiedział się nawet – w przeciwieństwie do posłów PO - obóz socjalistów.

Jak podkreślił dr Grzegorz Gil, jest to sytuacja „bardzo niezręczna i niewygodna”. – Stanowisko ugrupowania europejskiego jakim jest Europejska Partia Ludowa - które pierwotnie obiecywało poprzeć kandydaturę Zdzisława Krasnodębskiego - totalnie się rozpłynęło. Było to prawdopodobnie wynikiem kuluarowych działań ze strony eurodeputowanych, którzy nasz wewnętrzny spór ewidentnie umiędzynaradawiają i przenoszą do kuluarów brukselskich. Nie wiem co chcą osiągnąć, ale nie służy to ani im, ani Polsce – stwierdził dr Gil.

Zdzisław Krasnodębski zastąpi w kierownictwie Parlamentu Europejskiego odwołanego w lutym Ryszarda Czarneckiego z PiS. Czarnecki został 7 lutego odwołany z funkcji wiceszefa europarlamentu za wypowiedź, w której porównał europosłankę PO Różę Thun do szmalcownika.

REKLAMA

Prof. Krasnodębski będzie gościem audycji 24 Pytania w piątek o godz. 7.35.

Dr Grzegorz Gil mówił także o Parlamencie Europejskim, który poparł w rezolucji działania KE wobec Polski ws. praworządności.

W audycji mowa była także o obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Mówił o tym dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL Jacek Pawłowicz.

- Żołnierze Wyklęci, żołnierze antykomunistycznego powstania, powiedzieli po zakończeniu II Wojny Światowej, że nie ufają komunistom i że będą walczyć do zwycięstwa o wolną i niepodległą Polskę. Losy tych ludzi były bardzo różne. Niektórzy zostali zamordowani m.in. na ul. Rakowieckiej w Warszawie. To ludzie, których skazano na zapomnienie, których opluto nazywając bandytami kiedy bandytami byli ich mordercy – mówił Jacek Pawłowicz.

REKLAMA

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji był Piotr Wąż.

Polskie Radio 24/PAP/pr

_____________________

REKLAMA

Wszystkie audycje Północ-Południe

Data emisji: 1.03.18

Godzina emisji: 21:35


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej