Trzy ustawy sądowe przyjęte w Senacie. Komentarz eksperta

2018-04-16, 22:15

Trzy ustawy sądowe przyjęte w Senacie. Komentarz eksperta
Wiceminister sprawiedliwości Łukasz Piebiak i wicemarszałek Senatu Maria Koc podczas trzeciego dnia 59. posiedzenia Senatu. Senatorowie zajęli się m.in. nowelizacją ustawy o Sądzie Najwyższym. Warszawa, 16.04.2018. . Foto: PAP/Jacek Turczyk

Senat przyjął bez poprawek trzy poselskie projekty nowelizacji ustaw sądowych autorstwa PiS. Zmieniają one ustawy: o Trybunale Konstytucyjnym, o Sądzie Najwyższym oraz o ustroju sądów powszechnych, Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym. Nowele trafią teraz do podpisu prezydenta.

Posłuchaj

16.04.18 prof. Ryszard Piotrowski o projektach nowelizacji ustaw sądowych autorstwa PiS
+
Dodaj do playlisty

Zmiany w ustawie o ustroju sądów powszechnych, Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa zakładają między innymi, że pierwsze posiedzenie KRS, po zwolnieniu stanowiska przewodniczącego Rady, może zwołać najstarszy wiekiem sędzia, członek Rady. Według obecnych przepisów, jest to zadanie pierwszego prezesa Sądu Najwyższego. Projekt przewiduje też, że bez opinii kolegium sądu oraz Krajowej Rady Sądownictwa minister sprawiedliwości nie będzie mógł podjąć decyzji o odwołaniu prezesa lub wiceprezesa sądu. Jest w nim mowa również o przechodzeniu w stan spoczynku sędziów Sądu Najwyższego. Wiek ma być taki sam dla kobiet i mężczyzn i wynosić 65 lat.

Zdaniem konstytucjonalisty prof. Ryszarda Piotrowskiego, zmiany wynikają z potrzeby dostosowania obecnego stanu wymiaru sprawiedliwości do oczekiwań Komisji Europejskiej. - Zgodnie z oczekiwaniami Komisji, zapisy dokumentu miały zagwarantować nie stosowanie obniżonego wieku emerytalnego do obecnych sędziów tego sądu i usunięcie swobody decyzyjnej prezydenta  w odniesieniu do przedłużania czynnego mandatu sędziów SN. To jednak nie nastąpiło – zaznaczał konstytucjonalista.

W ustawie ograniczono zaś rolę ministra sprawiedliwości w odniesieniu do odwołania prezesa bądź wiceprezesa Sądu na rzecz Krajowej Rady Sądownictwa. - Zwolennicy tych zmian powiedzą, że jest to rezultat pozytywny. Krytycy będą zaś zdania, że jest to rozwiązanie, które nie usuwa zasadniczego problemu natury konstytucyjnej – dodał prof. Ryszard Piotrowski.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Łukasz Sobolewski.

Polskie Radio 24/km

Wszystkie audycje Północ-Południe

____________________ 

Data emisji: 16.04.18

Godzina emisji: 21.45


Polecane

Wróć do strony głównej