X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Publicyści: prawda o Powstaniu Warszawskim była zakłamywana

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2018 14:53
- Przez lata prawda o Powstaniu Warszawskim była zakłamywana. Najpierw przez Niemców, później przez komunistów. Z kolei w III RP nie było wielkiej dyskusji na ten temat - ocenił na antenie Polskiego Radia 24 Piotr Dmitrowicz, historyk i publicysta. Zdaniem innego historyka, Mariusza Olczaka, w czasach komunizmu Powstanie było zepchnięte na margines historii.
Audio
  • Piotr Dmitrowicz o debacie publicznej na temat rocznicy Powstania Warszawskiego
  • Mariusza Olczak: Powstanie Warszawskie było zepchnięte na margines historii
Uroczystości upamiętniające 74. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego przed pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej w Warszawie
Uroczystości upamiętniające 74. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego przed pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej w WarszawieFoto: PAP/Rafał Guz

Nie tylko pamięć, ale też spór o istotę i zasadność wybuchu Powstania Warszawskiego wciąż pozostają obecnej w debacie publicznej. - Powstańcy żyli w zapomnieniu i w pogardzie. I nie mówię tu o latach pięćdziesiątych. Dlatego, dzisiaj mamy zapewne taki głód tej dyskusji. Można oczywiście zapytać, czy 1 sierpnia jest dobrym dniem, aby taką dyskusję prowadzić - zastanawiał się na antenie PR 24 Piotr Dmitrowicz.

- Ale tu jest coś ważniejszego. Rocznica Powstania Warszawskiego to jest taki moment, który potrafi nas połączyć. Mam na myśli całą Polskę, bo dziś te obchody odbędą w wielu miejscach. I to jest fenomenalne i o tym powinniśmy pamiętać  – ocenił publicysta. Zdaniem gościa Polskiego Radia 24, "to nie jest tylko tak, że dzisiaj prezydent oraz najwyżsi oficjele składają kwiaty w jednym miejscu i koniec, kropka". - Jest mnóstwo innych uroczystości, takich jak biegi, spotkania, czy dyskusje na ten temat. To pokazuje, że nasza świadomość się zmieniła, że potrafimy być dumni z naszej historii. To jest ważne - ocenił Dmitrowicz.

- Trudno się dziwić, że wracamy pamięcią do tamtych dni. Dla Warszawy to jedno z najważniejszych wydarzeń, które zdecydowało o życiu lub śmierci wielu jego mieszkańców. Do dzisiaj wspominamy i myślę, że będziemy przez następne lata wspominać wybuch Powstania Warszawskiego - stwierdził z kolei Mariusz Olczak, historyk i zastępca dyrektora Archiwum Akt Nowych.

- Pojawiło się szereg głosów krytycznych, że my zawsze świętujemy. Ale tak samo jest na Zachodzie. Nawet w pewnych momentach ta ilość pomników czy świąt jest większa niż w Polsce. Wystarczy spojrzeć na centrum Londynu. To nie jest tylko nasza specyfika i nie musimy się tego wstydzić - ocenił na antenie PR 24 Olczak.

1 sierpnia 1944 roku, do walk z Niemcami ruszyło około 20 tysięcy żołnierzy Armii Krajowej. Powstanie miało trwać kilka dni, trwało ponad 2 miesiące, w walkach poległo około 18 tysięcy powstańców, życie straciło także ponad 100 tysięcy cywilów.

Polskie Radio 24/mg

__________________________________

Data emisji: 1.08.18

Godzina emisji: 12.45 i 13.15

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak