Ryszard Żółtaniecki: Polska powinna stworzyć mechanizm prawny w sprawie reparacji

W sprawie reparacji wojennych "należałoby przekształcić wolę polityczną w mechanizm polityczno-prawny" - mówił w Polskim Radiu 24 dyplomata i socjolog, Ryszard Żółtaniecki. - Niektórych strat nie da się zrekompensować - podkreślił. 

2019-08-22, 13:06

Ryszard Żółtaniecki: Polska powinna stworzyć mechanizm prawny w sprawie reparacji
Prof. dr hab. Ryszard Żółtaniecki. Foto: PR24

Posłuchaj

22.08.19. Ryszard Żółtaniecki: niektórych strat Polski w II wojnie światowej nie da się zrekompensować ("Północ-południe")
+
Dodaj do playlisty

Gość Polskiego Radia 24 komentował wywiad, jakiego premier Mateusz Morawiecki udzielił niemieckiej grupie medialnej Funke. Premier odniósł się do reparacji wojennych należnych Polsce. Mateusz Morawiecki powiedział, że Polska nie otrzymała od Niemiec odpowiedniej rekompensaty za okrucieństwa drugiej wojny światowej. Choć nie padła konkretna kwota, szef rządu powiedział, że Polska bardzo poważnie podchodzi do kwestii jej oszacowania.

Powiązany Artykuł

warszawa_ruiny1200.jpg
Twarde stanowisko premiera: Polska nie zrezygnowała z niemieckich reparacji

"Temat reparacji nie jest nowy"

Zdaniem Ryszarda Żółtanieckiego, temat reparacji wojennych nie jest nowy, "istnieje od kilku lat". - W tak ostry i zdecydowany sposób podjął go po raz pierwszy Jarosław Kaczyński w 2017 roku - przypomniał Ryszard Żółtaniecki. 

-  Polska została zniszczona i zdewastowana, nie tylko infrastrukturalne i materialnie, ale też w sensie ludzkim, społecznym - mówił gość Polskiego Radia 24 i dodał, że niektórych strat "nie da się zrekompensować". - Chodzi o straty w substancji społecznej, potencjale intelektualnym. Nasza elita była celowo eksterminowana. Trauma powojenna też jest nie do oszacowania. Ona objawiała się w wielu postaciach, choćby pewną uległością wobec reżimu komunistycznego - stwierdził ekspert. 

>>> [CZYTAJ TAKŻE]  Prof. Z. Krasnodębski: ws. reparacji Niemcy mają twarde stanowisko 

REKLAMA

Gość Polskiego Radia 24 zauważył, że "zgodnie z prawem międzynarodowym, zgodnie z Kartą Narodów Zjednoczonych, państwo, które dokonuje szkody, powinno dokonać zadośćuczynienia". - Myślę, że staje się to warunkiem poprawy relacji polsko-niemieckich - mówił Żółtaniecki.

Potrzebny jest "mechanizm polityczno-prawny"

- Należałoby przekształcić wolę polityczną w mechanizm polityczno-prawny. Dobrze byłoby mieć - wzorem Grecji - uchwałę parlamentu, by zasygnalizować, że rząd działa z upoważnienia suwerena - mówił Ryszard Żółtaniecki. 

- Należy bardzo dobitnie uświadomić stronie niemieckiej, że straty, jakie strona niemiecka poniesie utrzymując obecne stanowisko, będą strasznie większe niż straty wynikające z odszkodowań, zwłaszcza, że jesteśmy jedynym krajem, obok Grecji, który nie dostał nic od Niemiec - zauważył ekspert. 

Zachęcamy do wysłuchania całej audycji. 

REKLAMA

***

Audycja: "Północ-południe"

ProwadzącyRyszard Gromadzki

GośćRyszard Żółtaniecki (socjolog i dyplomata)

REKLAMA

Data emisji: 22.08.19

Godzina emisji: 12.35

mbl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej