X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x

Publicysta o forum w Yad Vashem: dyplomatyczna hucpa nastawiona na jedną gwiazdę

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2020 14:24
- Światowe Forum Holokaustu jest spektaklem dyplomatycznym tworzonym tylko i wyłącznie przez Rosjan. W jego trakcie usłyszymy wybielanie rosyjskiej historii, a nie debatę poświęconą oddaniu hołdu osobom zamordowanym przez Niemców - powiedział Tomasz Małodobry z Agencji Informacyjnej, były dyrektor wykonawczy Muzeum Pamięci Żydowskiej w Krakowie. - Forum jest czystą polityką Rosji - dodał.
Audio
  • Tomasz Małodobry o Światowym Forum Holokaustu i roli Władimira Putina ("Północ-Południe")
Władimir Putin  w towarzystwie prezydenta i premiera Izraela
Władimir Putin w towarzystwie prezydenta i premiera IzraelaFoto: EPA/ALEXEY NIKOLSKY

W Yad Vashem w Jerozolimie trwa Światowe Forum Holokaustu zorganizowane z okazji 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau. Jego organizatorem jest Wiaczesław Mosze Kantor, rosyjski oligarcha związany z Władimirem Putinem.

"Dyplomatyczny spektakl"

cenckiewicz.jpg
Prof. Cenckiewicz: Polska kozłem ofiarnym w rosyjskiej polityce historycznej

Podczas wydarzenia przemawiać będą m.in. prezydenci Francji, Niemiec i Rosji. Nie przewidziano jednak takiej możliwości dla polskiego prezydenta i z tego powodu Andrzej Duda zrezygnował z możliwości uczestniczenia w forum. Tomasz Małodobry odniósł się do podniosłego powitania rosyjskiego przywódcy oraz traktowania go przez organizatorów jako najważniejszego gościa forum.

- Warto zastanowić się, czy w rzeczywistości jest to "dyplomatyczna impreza", jak nazwała to wydarzenie jedna z izraelskich gazet, czy forum poświęcone pamięci ludobójstwa, jakim był Holokaust. Wydaje się, że jest to spektakl dyplomatyczny tworzony tylko i wyłącznie przez Rosjan. W jego trakcie usłyszymy wybielanie rosyjskiej historii, a nie debatę poświęconą oddaniu hołdu osobom zamordowanym przez Niemców – wskazał.

Zagrywka polityczna Rosji

Gość Polskiego Radia 24 ocenił, że "ściągnięcie do Jerozolimy światowych polityków pod płaszczykiem forum w Yad Vashem" jest świetną zagrywką polityczną Rosji.

Przydacz 1200.jpg
"Jesteśmy przygotowani na próby szkalowania Polski". Wiceszef MSZ o forum w Yad Vashem

- Premier Izraela Benjamin Netanjahu nie miał innego wyjścia jak przystać na organizację tego wydarzenia. W jego kraju trwa kampania wyborcza, a ponad 2,5 mln mieszkańców Izraela ma również rosyjskie obywatelstwo. W dziesięciomilionowym państwie jest to zatem bardzo duża siła polityczna. Dlatego nie jest przypadkiem, że forum ma miejsce akurat tuż przed wyborami - zauważył publicysta.

Milczące przytakiwanie

Jak zaznaczył Tomasz Małodobry, Izrael, a zwłaszcza Instytut Yad Vashem, milcząco przytakują wydarzeniu, które jest "hucpą dyplomatyczną nastawioną na jedną gwiazdę, czyli Władimira Putina".

- Forum w Yad Vashem to czysta polityka Rosji. (…) Trzeba podkreślać, że to nie 6 mln obywateli Izraela zabito podczas Holokaustu. Było to 3 mln obywateli państwa polskiego oraz 3 mln Żydów z innych krajów - dodał.

***

Audycja: "Północ-Południe" 
Prowadzący: Ryszard Gromadzki
Gość: Tomasz Małodobry, były dyrektor wykonawczy Muzeum Pamięci Żydowskiej w Krakowie
Data emisji: 23.01.2020
Godzina emisji: 12.46

Polskie Radio 24/db

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Element propagandowego działania Rosji". Wildstein o forum w Yad Vashem

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2020 13:44
- Decyzja Andrzeja Dudy o nieuczestniczeniu w Światowym Forum Holokaustu była jedyną możliwą. (…) Ze zdumieniem słucham wypowiedzi przedstawicieli opozycji wskazujących, że mimo braku możliwości zabrania głosu prezydent powinien pojechać do Jerozolimy - powiedział w Polskim Radiu 24 publicysta Bronisław Wildstein. - Wspomniane wydarzenie ma służyć upokorzeniu Polski. Udział prezydenta byłby na to zgodą - dodał.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marcin Makowski: trwa kampania antyhistoryczna. Netanjahu handluje Holokaustem z Rosją

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2020 13:20
- Wystarczy spojrzeć na powiewające wszędzie flagi rosyjskie i izraelskie, Putina w pierwszym rzędzie i przemowy wygłaszane na przemian w języku rosyjskim i hebrajskim - wskazywał na antenie Polskiego Radia 24 dziennikarz Marcin Makowski.
rozwiń zwiń