more_horiz

Duchowość w czasie pandemii koronawirusa. Jak pogodzić bezpieczeństwo i sakramenty?

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2020 22:31
- Trzeba spojrzeć na ten dzisiejszy czas jako na moment, kiedy szukamy jakiegoś pojednania między dwoma wartościami. Z jednej strony mamy to wszystko, co jest związane z higieną i bezpieczeństwem. Drugą wartością jest to wszystko, co jest związane z życiem duchowym - mówił w Polskim Radiu 24 ks. prof. dr hab. Piotr Mazurkiewicz z UKSW.
Audio
  • ks. prof. dr hab. Piotr Mazurkiewicz o duchowości w czasie pandemii koronawirusa ("Północ - Południe" / PR24)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

W związku ze stanem zagrożenia epidemicznego w Polsce ograniczone zostały zgromadzenia powyżej 50 osób. Dotyczy to także Kościołów, a co za tym idzie, wielu ludzi nie może osobiście uczestniczyć we mszy świętej. O godzeniu rzeczywistości zdrowotnej i duchowej mówił w Polskim Radiu 24 ks. prof. dr hab. Piotr Mazurkiewicz.

Czym jest komunia duchowa?

Gość PR24 wyjaśnił, że pojęcie komunii duchowej sięga wiele wieków wstecz i od początku wiązało się z sytuacjami, gdy ktoś nie mógł być w kościele, ale bardzo tego pragnął.

Polski kościół shutt-1200.jpg
Pandemia koronawirusa a praktyki religijne. Jak się modlić w czasach zarazy?

- Ponieważ istotą komunii świętej jest zjednoczenie z Chrystusem, to pojęcie komunii duchowej mówi, że to pragnienie może być tak głębokie, że jedność z Chrystusem może być analogiczna, jak w momencie przyjęcia komunii świętej - dodał.

Dwie wartości do pogodzenia

- Trzeba spojrzeć na ten dzisiejszy czas jako na moment, kiedy szukamy jakiegoś pojednania między dwoma wartościami. Z jednej strony mamy to wszystko, co jest związane z higieną i bezpieczeństwem, i to jest bardzo ważne, ale nie jest to jedyna wartość. Drugą wartością jest to wszystko, co jest związane z życiem duchowym - mówił ks. Mazurkiewicz.

Dodał, że próba pogodzenia tych wartości trwa obecnie zarówno po stronie państwa, jak i Kościoła. - To znaczy tak, żeby nie narażać życia i zdrowia ludzi, a z drugiej strony żeby ich nie pozbawiać dostępu do dóbr duchowych - podkreślił.

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Północ - Południe"
Prowadzi: Mateusz Drozda
Gość: ks. prof. dr hab. Piotr Mazurkiewicz (UKSW)
Data emisji: 15.03.2020
Godzina emisji: 21.47

PR24/jmo

Zobacz także

Zobacz także