"Pragmatyzm i ideowość w jednym miejscu". Prof. Kik o rządzie Mateusza Morawieckiego
- Zasadniczym sporem w koalicji rządzącej były ambicje indywidualne niektórych przywódców. Jarosław Kaczyński jest gwarantem, że te ambicje nie będą mogły rozwijać się w newralgicznym punkcie władzy. Prezes partii rządzącej jest w rządzie u boku premiera. Czy to się sprawdzi? To jest nowy pomysł, że pragmatyzm i ideowość znajdują się w jednym miejscu - mówił na antenie Polskiego Radia 24 politolog, prof. Kazimierz Kik z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.
2020-10-06, 16:30
Prezydent Andrzej Duda dokonał zmian w składzie Rady Ministrów. Podczas uroczystości wręczenia powołań nowym ministrom w rządzie Mateusza Morawieckiego, która odbyła się w ogrodach Pałacu Prezydenckiego, Andrzej Duda powiedział, że jest to "bardzo podniosła chwila, można powiedzieć - historyczna". Przypomniał, że minął prawie rok od ostatnich wyborów parlamentarnych, w których - jak mówił - "Zjednoczona Prawica odniosła drugie z rzędu spektakularne zwycięstwo wyborcze, osiągając samodzielną większość parlamentarną i biorąc w swoje ręce odpowiedzialność za polskie sprawy na najbliższe cztery lata". Wyraził przekonanie, że "wielu w naszym kraju wierzy w to, że na znacznie dłużej, po skutecznych rządach poprzednich czterech lat".
Powiązany Artykuł
Rekonstrukcja rządu. Nowi ministrowie zaprzysiężeni w ogrodach Pałacu Prezydenckiego
Zdaniem gościa Polskiego Radia 24 Zjednoczona Prawica ma szanse na powtórzenie tego sukcesu. - Do tej pory nikomu nie udało się po raz trzeci wygrać wyborów parlamentarnych. Musimy pamiętać, że są trzy znaki zapytania - pandemia, skutki gospodarcze i społeczne. W warunkach tych trzech niedogodności, gdy PiS sięgnęło po kolejną kadencję, byłoby to najbardziej znamienne zaświadczenie o tym, jacy są Polacy - powiedział prof. Kazimierz Kik.
Podkreślił, że życzy PiS tego sukcesu, ale zastrzegł, że tylko jedna droga będzie do tego prowadzić. - Zrezygnowanie z bipolaryzacji życia politycznego. Uniknięcie scenariusza, że wszyscy są przeciwko PiS-owi, a PiS mimo wszystko wygrywa. PiS powinien zdać sobie sprawę, że Polacy są różnorodni, że istnieją nie tylko dwie strony medalu. Chodzi o to, by otworzyć się na inne grupy społeczne, poszerzyć spektrum oddziaływania. Nie da się podzielić Polaków na dwie grupy - tłumaczył politolog.
Czterech wicepremierów, nowi ministrowie
W nowym rządzie będzie czterech wicepremierów: prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński, Jacek Sasin, Jarosław Gowin i Piotr Gliński. Liderowi Porozumienia, który wraca do rządu, będzie podlegać ministerstwo rozwoju, pracy i technologii. Grzegorz Puda będzie szefem resortu rolnictwa i leśnictwa. Na uroczystości nie był obecny Przemysław Czarnek, u którego zdiagnozowano koronawirusa. Ma kierować połączonym resortem edukacji oraz nauki i szkolnictwa wyższego. Na ministra kultury i sportu oraz wicepremiera powołany został Piotr Gliński. Ministrem finansów, funduszy i polityki regionalnej został Tadeusz Kościński. Michał Kurtyka będzie kierował ministerstwem klimatu i środowiska. Marlena Maląg obejmie resort rodziny i polityki społecznej. Na ministrów-członków Rady Ministrów powołani zostali również Michał Cieślak oraz Michał Wójcik. Premier Mateusz Morawiecki został powołany na ministra cyfryzacji. Liczba resortów została zmniejszona do 14.
REKLAMA
Pragmatyzm i ideowość
Prof. Kazimierz Kik zwrócił uwagę na obecność Jarosława Kaczyńskiego w rządzie. - Do tej pory była sytuacja "piłsudczykowska", rządy z drugiej linii bez odpowiedzialności konstytucyjnej. W tej chwili sytuacja się normalizuje. Centrum władzy w Polsce znajduje się w urzędzie Rady Ministrów, gdzie zasiada także szef największej partii w Polsce Jarosław Kaczyński. Zasadniczym sporem w koalicji rządzącej były ambicje indywidualne niektórych przywódców. Jarosław Kaczyński jest gwarantem, że te ambicje nie będą mogły rozwijać się w newralgicznym punkcie władzy. Prezes partii rządzącej jest w rządzie u boku premiera. Czy to się sprawdzi? To jest nowy pomysł, że pragmatyzm i ideowość znajdują się w jednym miejscu - zauważył politolog.
Posłuchaj
W nowym rządzie Prawu i Sprawiedliwości przypadnie 12 resortów, Solidarnej Polsce i Porozumieniu - po jednym. Na mocy umowy koalicyjnej, Porozumienie i Solidarna Polska będą miały po jednym ministrze w kancelarii premiera. Partia Zbigniewa Ziobro wskazała Michała Wójcika. Z ramienia Porozumienia będzie to Michał Cieślak. Powstaną dwa nowe urzędy centralne: Rządowe Centrum Sportu i Główny Urząd Morski.
Więcej w nagraniu.
REKLAMA
* * *
Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzi: Antoni Trzmiel
Gość: prof. Kazimierz Kik (politolog, Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach)
Data emisji: 6.10.2020
Godzina emisji: 15.35
PR24
Polecane
REKLAMA