more_horiz

"Trzeba walczyć z koronaidiotyzmami i koronaprzestępcami". Dr Sutkowski o postawie wobec zagrożenia pandemicznego

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2020 22:06
- Osoby przestrzegające zasad stają się celem ataków. Jeżeli zwróci się uwagę nawet w sposób kulturalny i grzeczny, to spotka się to często z niegodną reakcją. Powinno być zero tolerancji wobec wykroczeń przeciwko zdrowiu publicznemu - powiedział dr Michał Sutkowski, prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych.
Dr Michał Sutkowski
Dr Michał SutkowskiFoto: PR24/PJ

Od najbliższej soboty jedenaście miast wojewódzkich, w tym Warszawa, znajdzie się w czerwonych strefach. Rząd zaostrza restrykcje w związku z dużą ilością nowych zakażeń koronawirusem. Poinformowali o tym na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski.

covid ludzie stock 1200 (2).jpg
Ekspert apeluje: społeczeństwo musi przestrzegać zaleceń, a nie udawać, że to robi

Dr Sutkowski: 2/3 przypadków zależy od nas

Nowe obostrzenia mają zahamować dynamiczny przyrost nowych zakażeń, który od kilku dni obserwowany jest w naszym kraju. Dr Michał Sutkowski wskazał, że aż 2/3 przypadków zależy od nas samych.

Posłuchaj
21:52 PR24_MPLS 2020_10_15-21-35-20.mp3 Dr Michał Sutkowski o sytuacji epidemicznej w Polsce oraz o tym, jak powinniśmy zachowywać się wobec zagrożenia płynącego z koronawirusa ("Północ-Południe")

- Jeżeli weźmiemy się w garść, to mamy szansę, że znajdziemy się na trochę niższym poziomie niż obecnie i w ten sposób za dwa-trzy tygodnie będziemy mieli spadek liczby nowych przypadków - podkreślił lekarz.

"Rezerwy są na wyczerpaniu"

koronawirus 1200.jpg
"Przyszedł czas na zaostrzenie środków". Dyrektor WHO o walce z pandemią w Europie

Dr Sutkowski zwrócił uwagę, że póki co polski system ochrony zdrowia dysponuje jeszcze zapasem respiratorów i łóżek dla pacjentów z koronawirusem. Poza tym kluczową kwestią jest odpowiednie zaplecze w postaci personelu medycznego mogącego obsługiwać urządzenia i zajmować się chorymi. - Rezerwy, zarówno sprzętowe jak i ludzkie, są już jednak na wykończeniu - ocenił.

Zwiększenie kar za unikanie przestrzegania zasad?

W opinii gościa Polskiego Radia 24 należy zwiększyć kary za unikanie zakładania maseczek przez tzw. antycovidowców, gdyż taka postawa może przyczynić się do rozszerzania skali zakażeń.

- Konieczna jest zmiana prawa, by nikt nie podważał kar za mechaniczne osłony. Kary muszą być większe. Determinują nas kary i strach. Osoby przestrzegające zasad stają się celem ataków tych ludzi. Jeżeli zwróci się uwagę nawet w sposób kulturalny i grzeczny, to spotyka się często z niegodną reakcją. Powinno być zero tolerancji. Trzeba walczyć z koronaidiotyzmami i koronaprzestępcami, to wykroczenie przeciwko zdrowiu publicznemu - stwierdził dr Sutkowski. 

***

Tytuł audycji: "Północ - Południe"
Prowadzący: Mateusz Drozda
Gość: dr Michał Sutkowski, prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych
Data emisji: 15.10.2020
Godzina emisji: 21.35

Polskie Radio 24/db

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem