more_horiz

"Rząd RP miał rację". Dr Anusz o zamieszaniu ze szczepionką Pfizer

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2021 22:12
 - Część państw przyjęła strategię, że należy szczepić wszystkich bez ograniczeń. Liczono na to, że dostawy są wiarygodne, że wystarczy szczepionek na drugą dawkę. Teraz pojawiło się zaniepokojenie, że cześć ludzi może nie otrzymać na czas drugiej dawki - mówił w Polskim Radiu 24 politolog dr Andrzej Anusz.
Dr Andrzej Anusz
Dr Andrzej AnuszFoto: PR24/AK

Koncerny farmaceutyczne Pfizer i BioNTech zapowiedziały w piątek, że 25 stycznia powrócą do pierwotnego harmonogramu dostaw szczepionek przeciwko COVID-19 do Unii Europejskiej, a 15 lutego rozpoczną się zwiększone dostawy preparatów. Wcześniej Pfizer zapowiedział, że na przełomie stycznia i lutego, przez trzy do czterech tygodni, spowolni dostawy szczepionek przeciw Covid-19 do państw UE i wytłumaczył to koniecznością przeprowadzenia prac remontowych w fabryce Puurs w Belgii, gdzie szczepionki są produkowane.


forum-1200-szczepionka.jpg
Powrót do zaplanowanych wielkości dostaw szczepionek. Pfizer i BioNTech podały termin

Zdaniem gościa Polskiego Radia 24 ewentualne załamanie się z tego powodu programu szczepień byłoby wielkim niebezpieczeństwem. - Informacja firmy Pfizer, że dostawy szczepionek będą zmniejszone była bardzo niepokojąca. Jednocześnie pokazała, że strategia polskiego rządu, żeby odkładać połowę szczepionek na drugą dawkę, by zabezpieczyć już zaszczepionych, była słuszna - powiedział dr Andrzej Anusz.

Przypomniał, że część państw przyjęła strategię, że należy szczepić wszystkich bez ograniczeń. - Liczono na to, że dostawy są wiarygodne, że wystarczy szczepionek na drugą dawkę. Teraz pojawiło się zaniepokojenie, cześć ludzi może nie otrzymać na czas preparatu. Polski rząd przyjął bardziej konserwatywną strategię i miał rację. Założono, że dostawcy mogą nie wywiązać się ze swoich zobowiązań - tłumaczył politolog. Dodał też, że ograniczenie dostaw szczpionek może przełożyć się na realizację programu szczepień i doprowadzić do wybuchu społecznej frustracji. 


Posłuchaj
22:24 PR24_AAC 2021_01_15-21-36-20.mp3 Dr Andrzej Anusz gościem Krzysztofa Grzybowskiego (Północ-Południe)

 

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zapewniła, że mimo zapowiadanego spowolnienia Pfizer obiecał, iż wszystkie szczepionki, oczekiwane przez UE w pierwszym kwartale tego roku, zostaną dostarczone zgodnie z planem.

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Północ - Południe"
Prowadzi: Krzysztof Grzybowski
Gość: dr Andrzej Anusz (Instytut Piłsudskiego)
Data emisji: 15.01.2021
Godzina emisji: 21.36

PR24

Zobacz także

Zobacz także