more_horiz

"Zbudowanie wielkiej nekropolii Żołnierzy Niezłomnych jest niezbędne”. Antoni Macierewicz o Powązkach Wojskowych

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2021 14:15
- Chodzi o to, by Powązki Wojskowe stały się dobrem ogólnonarodowym, a nie własnością miasta, które w zależności od układu politycznego podejmuje takie lub inne decyzje - mówił w Polskim Radiu 24 Antoni Macierewicz, marszałek senior (PiS)
Antoni Macierewicz
Antoni MacierewiczFoto: PR24/Adam Koniecki

1 marca obchodzony był Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Młodzi działacze Lewicy powiesili w tym dniu w Warszawie na skrzyżowaniu ulic Żołnierzy Wyklętych i Powstańców Śląskich tabliczki z napisem ul. "Ofiar Żołnierzy Wyklętych".

mid-21301201 (1).jpg
Publicysta: pamięć o Żołnierzach Wyklętych nie została jeszcze wygrana

Poseł Anna Maria Żukowska, towarzysząca przedstawicielom młodzieżówki Lewicy podczas konferencji prasowej, stwierdziła, że Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest "zafałszowaniem polskiej historii".

Antoni Macierewicz komentował działania przedstawicieli Lewicy. - Ta sprawa ma w Polsce istotne znaczenie o tyle, że historia, dorobek i znaczenie działań Żołnierzy Niezłomnych jest jednym z najważniejszych elementów naszego współczesnego życia, i próba jego wyeliminowania czy zdyskredytowania jest uderzeniem w polską tożsamość narodową, dlatego tu reakcja nie tylko społeczna, ale i prawna powinna mieć miejsce natychmiast - stwierdził gość audycji. 

Marszałek senior odniósł się także do kwestii dekomunizacji Powązek Wojskowych w Warszawie. - Przedstawienie rzeczywistego stanu rzeczy na Powązkach Wojskowych, które są polską nekropolią wojskową, było bardzo dojmujące i wyraziste. Po raz pierwszy opinia publiczna uświadomiła sobie, że tam, gdzie są pochowane szczątki naszych bohaterów wydobytych z ziemi, gdzie miały być na zawsze nieznane, obok są pochowani ich mordercy, którzy działali w służbie okupanta, struktur mających zniszczyć Polskę - przypominał.

- Ta sprawa musi być załatwiona, bardzo ważny jest tu wysiłek społeczny. Nie mam wątpliwości, że odpowiednie struktury państwa, zwłaszcza Ministerstwo Kultury, wojewoda mazowiecki, włączą się w rozwiązanie tej kwestii, ale zrobią to tylko wtedy, gdy będzie silna presja i potrzeba społeczna. To jest niezbędne i być może wymaga stworzenia struktur organizacyjnych łączących tych ludzi, którzy zdają sobie sprawę, jak ważne, nie tylko dla przeszłości, ale i dni dzisiejszego i przyszłości polski jest pamięć o Żołnierzach Wyklętych, pokazanie ich życia i tragedii - dodał.

Posłuchaj
22:22 PR24_mp3 2021_03_06-13-06-18.mp3 Antoni Macierewicz o dekomunizacji warszawskich Powązek Wojskowych (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24) 

Gość audycji zaznaczył, że potrzebne są w tej sprawie konkretne działania administracyjne. - Jestem przekonany, że w tej kadencji ta kwestia zostaje rozwiązana, chodzi o to, by Powązki Wojskowe stały się dobrem ogólnonarodowym, a nie własnością miasta, które w zależności od układu politycznego podejmuje takie lub inne decyzje, a dzisiaj ciągle utrudnia rozwiązanie tej kwestii i zbudowanie mauzoleum, wielkiej nekropolii Żołnierzy Niezłomnych, co jest absolutnie niezbędne - podkreślał.

Czytaj również:

Więcej w zapisie audycji

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Tadeusz Płużański

Gość: Antoni Macierewicz

Data emisji: 06.03.2020

Godzina emisji: 13:06

PR24/ka

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem