"Zbudowanie wielkiej nekropolii Żołnierzy Niezłomnych jest niezbędne”. Antoni Macierewicz o Powązkach Wojskowych
- Chodzi o to, by Powązki Wojskowe stały się dobrem ogólnonarodowym, a nie własnością miasta, które w zależności od układu politycznego podejmuje takie lub inne decyzje - mówił w Polskim Radiu 24 Antoni Macierewicz, marszałek senior (PiS)
2021-03-06, 14:15
1 marca obchodzony był Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Młodzi działacze Lewicy powiesili w tym dniu w Warszawie na skrzyżowaniu ulic Żołnierzy Wyklętych i Powstańców Śląskich tabliczki z napisem ul. "Ofiar Żołnierzy Wyklętych".
Powiązany Artykuł
Publicysta: pamięć o Żołnierzach Wyklętych nie została jeszcze wygrana
Poseł Anna Maria Żukowska, towarzysząca przedstawicielom młodzieżówki Lewicy podczas konferencji prasowej, stwierdziła, że Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest "zafałszowaniem polskiej historii".
Antoni Macierewicz komentował działania przedstawicieli Lewicy. - Ta sprawa ma w Polsce istotne znaczenie o tyle, że historia, dorobek i znaczenie działań Żołnierzy Niezłomnych jest jednym z najważniejszych elementów naszego współczesnego życia, i próba jego wyeliminowania czy zdyskredytowania jest uderzeniem w polską tożsamość narodową, dlatego tu reakcja nie tylko społeczna, ale i prawna powinna mieć miejsce natychmiast - stwierdził gość audycji.
Marszałek senior odniósł się także do kwestii dekomunizacji Powązek Wojskowych w Warszawie. - Przedstawienie rzeczywistego stanu rzeczy na Powązkach Wojskowych, które są polską nekropolią wojskową, było bardzo dojmujące i wyraziste. Po raz pierwszy opinia publiczna uświadomiła sobie, że tam, gdzie są pochowane szczątki naszych bohaterów wydobytych z ziemi, gdzie miały być na zawsze nieznane, obok są pochowani ich mordercy, którzy działali w służbie okupanta, struktur mających zniszczyć Polskę - przypominał.
REKLAMA
- Ta sprawa musi być załatwiona, bardzo ważny jest tu wysiłek społeczny. Nie mam wątpliwości, że odpowiednie struktury państwa, zwłaszcza Ministerstwo Kultury, wojewoda mazowiecki, włączą się w rozwiązanie tej kwestii, ale zrobią to tylko wtedy, gdy będzie silna presja i potrzeba społeczna. To jest niezbędne i być może wymaga stworzenia struktur organizacyjnych łączących tych ludzi, którzy zdają sobie sprawę, jak ważne, nie tylko dla przeszłości, ale i dni dzisiejszego i przyszłości polski jest pamięć o Żołnierzach Wyklętych, pokazanie ich życia i tragedii - dodał.
Posłuchaj
Gość audycji zaznaczył, że potrzebne są w tej sprawie konkretne działania administracyjne. - Jestem przekonany, że w tej kadencji ta kwestia zostaje rozwiązana, chodzi o to, by Powązki Wojskowe stały się dobrem ogólnonarodowym, a nie własnością miasta, które w zależności od układu politycznego podejmuje takie lub inne decyzje, a dzisiaj ciągle utrudnia rozwiązanie tej kwestii i zbudowanie mauzoleum, wielkiej nekropolii Żołnierzy Niezłomnych, co jest absolutnie niezbędne - podkreślał.
- "Ducha narodu i wolności zabić nie można". Jan Józef Kasprzyk o Żołnierzach Wyklętych
- "Dramat pokolenia". Paweł Zalewski o Żołnierzach Wyklętych
Więcej w zapisie audycji
* * *
Audycja: Temat dnia / Gość PR24
REKLAMA
Prowadzący: Tadeusz Płużański
Gość: Antoni Macierewicz
Data emisji: 06.03.2020
Godzina emisji: 13:06
REKLAMA
PR24/ka
Polecane
REKLAMA