Dr Maciej Korkuć: Polsce nie potrzeba nowej mitologii czasów II wojny światowej. Mamy kapitał moralny
- Rzeczpospolita Polska nie zaznała smaku zwycięstwa, ale zostawiła nam kapitał moralny, który pozwala nam z otwartą przyłbicą patrzeć w oczy wszystkim innym państwom uczestniczącym w II wojnie światowej. My nie braliśmy, jako Rzeczpospolita Polska, udziału w zbrodniach ani totalitaryzmu niemieckiego, ani sowieckiego - powiedział w Polskim Radiu 24 Maciej Korkuć, historyk i naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN.
2021-03-24, 14:12
24 marca jest Narodowym Dniem Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Przypada w rocznicę zamordowania przez Niemców rodziny Ulmów z Markowej oraz ukrywanych przez nich Żydów z rodzin Goldmanów, Didnerów i Gruenfeldów. Nierozliczona zbrodnia na wielodzietnej rodzinie stała się symbolem mordów na Polakach w jakikolwiek sposób pomagających Żydom. IPN szacuje, że tylko w ten sposób zginęło ok. 1000 Polaków.
- Jedną rzecz powinniśmy mieć zdefiniowaną: Holokaust dokonany w czasie II wojny światowej to nie było spontaniczne rzucenie się tłumów przeciwko tłumom. To była niemiecka zbrodnia państwowa - powiedział w Polskim Radiu 24 Maciej Korkuć, historyk, naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN. - Holokaust to nie było rzucenie hasła: "mordujemy". To był zorganizowany proces, pod osłoną sił zbrojnych Rzeszy Niemieckiej, realizowany siłami zbrojnymi i policyjnymi, wykorzystujący cały mechanizm administracji okupacyjnej na różnych terenach, przede wszystkim na ziemiach polskich - podkreślił gość "Północ-południe".
"Rzeczpospolita zostawiła nam kapitał moralny"
Historyk postawił pytanie, "gdzie byłe inne państwa?" - Jak się zachowywały państwa kolaborujące z Niemcami albo mające status satelitów Rzeszy Niemieckiej. - Dla nas najważniejsze jest to, że Rzeczpospolita Polska, która nie skapitulowała przed Niemcami, ani przez sekundę nie współpracowała z Rzeszą Niemiecką w żadnych działaniach. Ani przez sekundę, jako państwo, nie uczestniczyła w ani jednej zbrodni Rzeszy Niemieckiej realizowanej na ziemiach polskich czy gdziekolwiek - przypomniał specjalista IPN.
Czytaj także:
- Przed Niemcami ukryli go polscy Sprawiedliwi. Po wojnie wytropili go Sowieci. Historia Czesława Pankowskiego i jego rodziny
- "To niezwykle drastyczna i przemawiająca historia". Dr Szpytma o rodzinie Ulmów
- "Przywracamy im imię, miejsce w historii, pamięć o nich". Piotr Gliński o Polakach ratujących Żydów
Pytany o zbrodnię w Jedwabnem, stwierdził, że "jeżeli jakikolwiek Polak popełnił akt współpracy z Rzeszą Niemiecką przeciwko współobywatelom - wszystko jedno, jakiej narodowości - to dokonywał aktu zdrady państwa polskiego". - Państwo polskie, w czasie całej wojny, zapowiadało takim ludziom ściganie ich. Zapowiadało, że będą traktowani jak przestępcy, którzy będą pociągnięci do odpowiedzialności.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
![Ambasadorowie 1200.jpg](http://static.prsa.pl/images/6581730b-1bfd-4f1d-8327-8cfbd5dd224d.jpg)
Nie tylko grupa Ładosia. Polskich dyplomatów, którzy pomagali Żydom, było wielu
- To jest, w tej walce różnych narracji, kwestią zasadniczą: Polsce nie potrzeba żadnej nowej mitologii. Jeżeli ktoś nam zarzuca jakiekolwiek działania, to nie powinniśmy szukać antytezy, tylko mówić o tym, jaka była prawda. Czy ta prawda się przebije, czy jest dostrzegana należycie - z tym różnie bywa. Ale to jest największy kapitał Rzeczypospolitej Polskiej z czasów wojny. Rzeczpospolita Polska nie zaznała smaku zwycięstwa, ale zostawiła nam kapitał moralny, który pozwala nam z otwartą przyłbicą patrzeć w oczy wszystkim innym państwom uczestniczącym w II wojnie światowej. My nie braliśmy, jako Rzeczpospolita Polska, udziału w zbrodniach ani totalitaryzmu niemieckiego, ani sowieckiego - podkreślił Maciej Korkuć.
Posłuchaj
W rozmowie więcej na temat historii Polski, oraz o Aleksandrze Ładosiu, jako przykładzie systemowego działania Polski w czasach II wojny światowej. Zachęcamy do wysłuchania nagrania.
***
Audycja: "Północ-południe"
Prowadzący: Ryszard Gromadzki
REKLAMA
Gość: Maciej Korkuć (historyk i naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN)
Data emisji: 24.03.2021
Godzina emisji: 12.35
mbl
REKLAMA
Polecane
REKLAMA