Dr Maciej Korkuć: Polsce nie potrzeba nowej mitologii czasów II wojny światowej. Mamy kapitał moralny

- Rzeczpospolita Polska nie zaznała smaku zwycięstwa, ale zostawiła nam kapitał moralny, który pozwala nam z otwartą przyłbicą patrzeć w oczy wszystkim innym państwom uczestniczącym w II wojnie światowej. My nie braliśmy, jako Rzeczpospolita Polska, udziału w zbrodniach ani totalitaryzmu niemieckiego, ani sowieckiego - powiedział w Polskim Radiu 24 Maciej Korkuć, historyk i naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN.

2021-03-24, 14:12

Dr Maciej Korkuć: Polsce nie potrzeba nowej mitologii czasów II wojny światowej. Mamy kapitał moralny

24 marca jest Narodowym Dniem Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Przypada w rocznicę zamordowania przez Niemców rodziny Ulmów z Markowej oraz ukrywanych przez nich Żydów z rodzin Goldmanów, Didnerów i Gruenfeldów. Nierozliczona zbrodnia na wielodzietnej rodzinie stała się symbolem mordów na Polakach w jakikolwiek sposób pomagających Żydom. IPN szacuje, że tylko w ten sposób zginęło ok. 1000 Polaków.

- Jedną rzecz powinniśmy mieć zdefiniowaną: Holokaust dokonany w czasie II wojny światowej to nie było spontaniczne rzucenie się tłumów przeciwko tłumom. To była niemiecka zbrodnia państwowa - powiedział w Polskim Radiu 24 Maciej Korkuć, historyk, naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN. - Holokaust to nie było rzucenie hasła: "mordujemy". To był zorganizowany proces, pod osłoną sił zbrojnych Rzeszy Niemieckiej, realizowany siłami zbrojnymi i policyjnymi, wykorzystujący cały mechanizm administracji okupacyjnej na różnych terenach, przede wszystkim na ziemiach polskich - podkreślił gość "Północ-południe". 

"Rzeczpospolita zostawiła nam kapitał moralny"

Historyk postawił pytanie, "gdzie byłe inne państwa?" - Jak się zachowywały państwa kolaborujące z Niemcami albo mające status satelitów Rzeszy Niemieckiej. - Dla nas najważniejsze jest to, że Rzeczpospolita Polska, która nie skapitulowała przed Niemcami, ani przez sekundę nie współpracowała z Rzeszą Niemiecką w żadnych działaniach. Ani przez sekundę, jako państwo, nie uczestniczyła w ani jednej zbrodni Rzeszy Niemieckiej realizowanej na ziemiach polskich czy gdziekolwiek - przypomniał specjalista IPN. 

Czytaj także: 

Pytany o zbrodnię w Jedwabnem, stwierdził, że "jeżeli jakikolwiek Polak popełnił akt współpracy z Rzeszą Niemiecką przeciwko współobywatelom - wszystko jedno, jakiej narodowości - to dokonywał aktu zdrady państwa polskiego". - Państwo polskie, w czasie całej wojny, zapowiadało takim ludziom ściganie ich. Zapowiadało, że będą traktowani jak przestępcy, którzy będą pociągnięci do odpowiedzialności.

REKLAMA

Powiązany Artykuł

Ambasadorowie 1200.jpg
Nie tylko grupa Ładosia. Polskich dyplomatów, którzy pomagali Żydom, było wielu

- To jest, w tej walce różnych narracji, kwestią zasadniczą: Polsce nie potrzeba żadnej nowej mitologii. Jeżeli ktoś nam zarzuca jakiekolwiek działania, to nie powinniśmy szukać antytezy, tylko mówić o tym, jaka była prawda. Czy ta prawda się przebije, czy jest dostrzegana należycie - z tym różnie bywa. Ale to jest największy kapitał Rzeczypospolitej Polskiej z czasów wojny. Rzeczpospolita Polska nie zaznała smaku zwycięstwa, ale zostawiła nam kapitał moralny, który pozwala nam z otwartą przyłbicą patrzeć w oczy wszystkim innym państwom uczestniczącym w II wojnie światowej. My nie braliśmy, jako Rzeczpospolita Polska, udziału w zbrodniach ani totalitaryzmu niemieckiego, ani sowieckiego - podkreślił Maciej Korkuć. 


Posłuchaj

Maciej Korkuć z IPN: Polsce nie potrzeba żadnej nowej mitologii o czasach II wojny światowej. Jeżeli ktoś nam zarzuca jakiekolwiek działania, to nie powinniśmy szukać antytezy, tylko mówić o tym, jaka była prawda ("Północ-południe"/ PR24) 20:51
+
Dodaj do playlisty

W rozmowie więcej na temat historii Polski, oraz o Aleksandrze Ładosiu, jako przykładzie systemowego działania Polski w czasach II wojny światowej. Zachęcamy do wysłuchania nagrania. 

***

Audycja: "Północ-południe"

ProwadzącyRyszard Gromadzki

REKLAMA

Gość: Maciej Korkuć (historyk i naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN)

Data emisji: 24.03.2021

Godzina emisji: 12.35


mbl

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej