"Element reindustrializacji polskiego przemysłu stoczniowego". Bartosz Sawicki o budowie farm wiatrowych

- Mamy ambicje, by w momencie gdy wystartujemy z budową farm wiatrowych, a plany dotyczą 2023 r., mieć już zorganizowany przemysł, który zapewni co najmniej 50 proc. udział polskich firm w łańcuchu dostaw - mówił w Polskim Radiu 24 Bartosz Sawicki (Biznes Alert). 

2021-04-15, 22:05

"Element reindustrializacji polskiego przemysłu stoczniowego". Bartosz Sawicki o budowie farm wiatrowych
zdjęcie ilustracyjne. Foto: shutterstock

Polska, zgodnie ze światowymi trendami, zmierza w kierunku transformacji energetycznej, w której coraz większy udział mają mieć odnawialne źródła energii. Jednym z elementów tej zmiany ma być budowa farm wiatrowych nie tylko na lądzie, ale również na morzu.

Powiązany Artykuł

Zyska1200.jpg
Wiceminister klimatu: do poniedziałku przedstawimy rozwiązania prawne dot. budowy farm wiatrowych na Bałtyku

Bartosz Sawicki komentował perspektywy stojące przed alternatywnymi źródłami energii w Polsce. - Zielone światło dla energetyki wiatrowej zapaliło się w Polsce pod koniec ubiegłego roku, kiedy Sejm przyjął ustawę o promowaniu morskiej energetyki wiatrowej. Ustawa, która weszła w lutym tego roku, uruchomiła kolejne elementy, jak rozporządzenie o cenie maksymalnej dla energetyki wiatrowej, czy o wysokości wsparcia dla pierwszych projektów morskich farm wiatrowych. To przybliża nas do realizacji tego projektu - zaznaczył.

Posłuchaj

Bartosz Sawicki o morskiej energetyce wiatrowej (Polskie Radio 24 / Północ - Południe) 22:24
+
Dodaj do playlisty

Ekspert podkreślał, że wysokie nakłady, których poniesienie jest konieczne do uruchomienia energetyki wiatrowej na dużą skalę, oznaczają jednocześnie pobudzenie gospodarcze w wielu branżach. - To sytuacja jak z sektorem górniczym na Śląsku, górnictwo kojarzy się oczywiście z kopalnią, ale branża górnicza to maszyny wydobywcze czy linie produkcyjne, sektory pośrednio związane z górnictwem. Tak samo ma być, zgodnie z zamierzeniami polityki energetycznej Polski, z rozwojem morskich farm wiatrowych. Jeżeli mówimy o kwotach 120 - 150 mld złotych, to nie dotyczy to wyłącznie farm wiatrowych, ale także budowy przemysłu im towarzyszącego. To element reindustrializacji polskiego przemysłu stoczniowego i okołostoczniowego - wyjaśniał gość audycji.

Czytaj również:

Morska energetyka wiatrowa to ogromne wyzwanie i szansa dla naszej energetyki i gospodarki - mówili uczestnicy debaty o offshore odbywającej się podczas Forum 590.

Wiceminister aktywów państwowych Artur Soboń powiedział, że polska energetyka znajduje się w historycznym czasie. Chodzi o transformację energetyczną. Podkreślił, że celem jest zapewnienie Polsce bezpieczeństwa energetycznego, a Polakom i naszemu przemysłowi konkurencyjnych cen energii. "Tym samym chcemy zapewnić konkurencyjność gospodarce" - powiedział.

Więcej w zapisie audycji

* * *

Audycja: Północ - Południe 

Prowadzący: Krzysztof Grzybowski

REKLAMA

Gość: Bartosz Sawicki

Data emisji: 15.04.2021

Godzina emisji: 21.35

PR24/ka

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej