"Powietrzne piractwo". Dr Raubo o zatrzymaniu samolotu Ryanair
- Akceptacja ryzyka w operacjach specjalnych po stronie rosyjskiej i białoruskiej jest wyższa niż w innych państwach świata. Dochodzi do ataków, powietrznego piractwa i wykorzystywania standardów bezpieczeństwa, które ustanowiono w innych celach. Mamy testowanie możliwości Zachodu - mówił w Polskim Radiu 24 dr Jacek Raubo (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, analityk portalu Defence24.pl).
2021-05-24, 14:22
W niedzielę na lotnisku w Mińsku lądował awaryjnie samolot linii Ryanair, lecący z Aten do Wilna. Przyczyną była informacja o bombie na pokładzie, która jednak się nie potwierdziła. Natomiast władze białoruskie zatrzymały żyjącego na emigracji opozycyjnego aktywistę Ramana Pratasiewicza, który leciał tym samolotem. Mężczyzna był poszukiwany listem gończym przez białoruskie organy ścigania.
Powiązany Artykuł
"Potrzeba zdecydowanej reakcji wspólnoty międzynarodowej". Pisalnik o uprowadzeniu samolotu w Mińsku
Zdaniem gościa Polskiego Radia 24 mamy do czynienia z formą testowania rozchwianych standardów w zakresie bezpieczeństwa w Europie. - Zarówno przez stronę białoruską, jak i rosyjską. Wydaje się, że na flance wschodniej sprawdzane są w praktyce od dłuższego czasu różne rzeczy. Akceptacja ryzyka w operacjach specjalnych po stronie rosyjskiej i białoruskiej jest wyższa niż w innych państwach świata. Dochodzi do ataków, powietrznego piractwa i wykorzystywania standardów bezpieczeństwa, które ustanowiono w innych celach. Mamy testowanie możliwości Zachodu - powiedział dr Jacek Raubo.
Dr Jacek Raubo przypomniał w tym kontekście przejęcie przez Rosję Krymu, wywołanie konfliktu w Donbasie, zestrzelenie pasażerskiego samolotu MH-17, użycie broni masowego rażenia na terytorium państwa NATO, wysadzenie składu amunicji w Czechach. - Mam bardzo mocno rozwiniętą wyobraźnię, ale naprawdę nie wiem, co jeszcze można wymyślić? Być może uderzenie na pełną skalę w domenie cyberbezpieczeństwa. Niestety musimy spodziewać się wszystkiego. Na naszych oczach ma miejsce segmentowe przekraczanie granic. Jest ono rozłożone w czasie. Jakie reperkusje spadły na stronę, która udostępniała system rakietowy do zestrzelenia samolotu MH-17? Sprawa została wpisana do annałów historii i na tym się skończyło - podsumował ekspert.
REKLAMA
Posłuchaj
Premier Mateusz Morawiecki potępił zatrzymanie przez białoruskie władze opozycyjnego dziennikarza Ramana Pratasiewicza. Zdaniem szefa polskiego rządu samolot został porwany "w akcie państwowego terroryzmu, który nie może pozostać bezkarny". Mateusz Morawiecki poinformował także, iż zwrócił się do przewodniczącego Rady Europejskiej Charles'a Michela "o rozszerzenie agendy jutrzejszej Rady Europejskiej o punkt dotyczący natychmiastowych sankcji wobec reżimu Aleksandra Łukaszenki".
Więcej w nagraniu.
* * *
Audycja: Północ - Południe
REKLAMA
Prowadzący: Ryszard Gromadzki
Gość: dr Jacek Raubo (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, analityk portalu Defence24.pl)
Data emisji: 12.02.2021
Godz. emisji: 12.36
REKLAMA
Polecane
REKLAMA