more_horiz

Konflikt rosyjsko-ukraiński. Dr Machnik: ze strony Rosji możliwa jest prowokacja

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2022 13:52
- Jest to pewien mechanizm, który został już w pewien sposób sprawdzony - mówił w Polskim Radiu 24 dr Bartłomiej Machnik z Collegium Humanum. Jak stwierdził, Rosja, aby móc wyjść "z twarzą" z konfliktu z Ukrainą może potrzebować prowokacji, by uzasadnić swój atak.
Dr Bartłomiej Machnik ostrzega, że Rosja może posunąć się do prowokacji w celu uzasadnienia ataku na Ukrainę. Nz ukraińscy funkcjonariusze ćwiczący na Wschodniej Ukrainie
Dr Bartłomiej Machnik ostrzega, że Rosja może posunąć się do prowokacji w celu uzasadnienia ataku na Ukrainę. N/z ukraińscy funkcjonariusze ćwiczący na Wschodniej UkrainieFoto: PAP/EPA/OLEG PETRASYUK

Trwa ofensywa dyplomatyczna związana z zagrożeniem rosyjskim atakiem na Ukrainę. Przywódcy, ministrowie i dyplomaci z różnych państw rozmawiają między sobą oraz z Rosją próbując zapobiec dalszej eskalacji konfliktu. Do Moskwy wybiera się teraz minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau. W Polskim Radiu 24 mówił o tym dr Bartłomiej Machnik.

Konflikt Rosja-Ukraina. Dr Machnik: dobrze, że trwa ofensywa dyplomatyczna

Gość PR24 zwrócił uwagę na to, że trwająca ofensywa dyplomatyczna jest potrzebna i wyraził również zadowolenie, że Polska bierze udział w tych rozmowach. - Nie chcielibyśmy sobie wyobrażać wojny i tego, co się może dziać za naszymi wschodnimi granicami - mówił dr Bartłomiej Machnik.

- Minister Rau będzie próbował rozmawiać z minister Ławrowem. Wiemy doskonale, że jest to wytrawny polityk, gracz na tej scenie politycznej, więc łatwa ta rozmowa nie będzie. Natomiast na obecną chwilę pozostało nam tylko i wyłącznie działać w taki właśnie sposób - dodał.

"Możliwa eskalacja"

Gość audycji podkreślił, że Rosja przyjęła - w wypowiedziach swoich polityków - jedną linię, że nie chce wojny i nie prowokuje konfliktu, a to Zachód i Stany Zjednoczone "histeryzują". Jego zdaniem możliwy jest scenariusz, w którym dojdzie do prowokacji, aby uzasadnić rosyjski atak na Ukrainę.

- Jest to pewien mechanizm, który został już w pewien sposób sprawdzony. Wydaje się też, że w sytuacji, w której jest obecnie Rosja i prezydent Putin, aby w jakikolwiek sposób wyjść z tego impasu z twarzą - jeśli w ogóle można tak określić tę sytuację - to jest w jakiś sposób pokazanie, że "ktoś nas zaatakował, więc musieliśmy odpowiedzieć" - mówił.

Czytaj również:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
20:22 PR24_mp3 2022_02_14-12-37-38_Machnik.mp3 Dr Bartłomiej Machnik o konflikcie rosyjsko-ukraińskim ("Północ - Południe" / PR24)

* * *

Audycja: "Północ - Południe"
Prowadzi: Magdalena Złotnicka
Gość: dr Bartłomiej Machnik (Collegium Humanum)
Data emisji: 14.02.2022
Godzina emisji: 12.37

PAP/PR24/jmo

Zobacz także

Zobacz także