"Nic nie wskazuje na to, by ta decyzja uległa zmianie". Sawicki o wstrzymaniu certyfikacji NS2

- Mamy do czynienia z pewną reorientacją stanowiska Unii Europejskiej, którą obserwujemy od jesieni ubiegłego roku, w polityce energetycznej Wspólnoty - mówił w Polskim Radiu 24 Bartłomiej Sawicki, ekspert do spraw energetyki z dziennika "Rzeczpospolita". 

2022-02-23, 11:00

"Nic nie wskazuje na to, by ta decyzja uległa zmianie". Sawicki o wstrzymaniu certyfikacji NS2
Ostatnie miesiące to niekończący się spór wokół Nord Stream 1. Codziennie zgadujemy czy Rosjanie zwiększą przesył przez gazociąg czy może zmniejszą albo kiedy zażądają uruchomienia Nord Stream 2 . Foto: shutterstock.com/Stefan Dinse

Gość PR24 komentował sytuację wokół Nord Stream 2 i wstrzymania certyfikacji tego gazociągu przez Niemcy. Gaz ziemny do wytwarzania energii elektrycznej i ogrzewania domów, Niemcy importują. Duża jego część pochodzi z Rosji: w 2020 roku było to 56,3 mld metrów sześciennych, co odpowiadało około 55 procentom niemieckiego importu gazu. Pozostałymi dostawcami gazu są Norwegia i Holandia.

- Sankcje, czy działania ze strony Unii Europejskiej są takie, jakie są działania ze strony Rosji czyli adekwatne. Możemy wyobrazić sobie, że Rosjanie kończą ćwiczenia wojskowe i wycofują się spod granic z Ukrainą, wznawiają rozmowy dyplomatyczne i to byłby pretekst do cofnięcia decyzji w sprawie Nord Stream 2, ale na ten moment nic nie wskazuje na to, aby tak się stało - powiedział Bartłomiej Sawicki.

"Reorientacja stanowiska UE"

Jak zauważył, mamy także do czynienia z pewną "reorientacją" stanowiska Unii Europejskiej, którą obserwujemy od jesieni ubiegłego roku, gdy widać było, po wypowiedziach przewodniczącej Komisji Europejskiej, że celem Wspólnoty są korekty w polityce energetycznej Unii Europejskiej.

- W kontekście pomysłu o wspólnych zakupach gazu, pomysłów dotyczących obowiązkowych rezerw i zapasów tego paliwa, reorientacji jeśli chodzi o zwiększenie dostaw skroplonego gazu ziemnego LNG głównie z USA, ale także z Kataru. Te działania mogą zmniejszyć zależność Unii Europejskiej od paliw kopalnych importowanych z Rosji - powiedział ekspert.

REKLAMA

Czytaj także:

W całej Europie zapasy gazu są obecnie na poziomie ok. 31 procent, w porównaniu z około 38 procentami w roku ubiegłym. W lutym 2020 roku wykorzystano 63,73 procent pojemności magazynowych gazu. Gazprom realizuje swoje długoterminowe kontrakty na dostawy, ale nie sprzedaje dodatkowego gazu na rynku spotowym.

Gościem audycji był także Sebastian Płóciennik z OSW, który mówił między innymi o reakcjach Niemiec na działania Rosji wobec Ukrainy. Zapraszamy do wysłuchania całego zapisu rozmowy.

REKLAMA

Posłuchaj

- Nic nie wskazuje na to, by ta decyzja uległa zmianie - Red. Sawicki o wstrzymaniu certyfikacji NS2 ("Północ - Południe") 23:10
+
Dodaj do playlisty

Audycja: "Północ - Południe"

Prowadzący: Mateusz Drozda

Gość: Bartłomiej Sawicki (ekspert do spraw energetyki z dziennika "Rzeczpospolita") i  Sebastian Płóciennik (analityk, Ośrodek Studiów Wschodnich)

REKLAMA

Data emisji: 22.02.2022

Godzina: 22:05 

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej