Rezygnacja z rosyjskich surowców? Prof. Krysiak: im dłużej trwa wojna, tym więcej Rosja zyskuje

Efekt wzrostu cen ropy i gazu działa bardzo pozytywnie na przychody Rosji. (...) Właściwie dla Rosji utrzymywanie tego napięcia, konfliktu, podgrzewanie, tworzenie emocji na rynkach jest korzystne - tłumaczył w Polskim Radiu 24 prof. Zbigniew Krysiak z Instytutu Schumana, tłumacząc, jak istotne jest, by zrezygnować z rosyjskich surowców i zastąpić je innymi źródłami.

2022-03-08, 14:08

Rezygnacja z rosyjskich surowców? Prof. Krysiak: im dłużej trwa wojna, tym więcej Rosja zyskuje
Prof. Zbigniew Krysiak . Foto: PR24/TB

Premier Mateusz Morawiecki rozpoczął wizytę w Wielkiej Brytanii. W Londynie wspólnie z przywódcami krajów grupy Wyszehradzkiej spotka się z brytyjskim premierem, Borisem Johnsonem. Politycy mają rozmawiać o wojnie na Ukrainie, o współpracy obronnej a także o pomocy uchodźcom z Ukrainy. Zaplanowana jest też rozmowa w cztery oczy między premierami Polski i Wielkiej Brytanii. Po spotkaniu w Londynie szef polskiego rządu poleci do Oslo - o sytuacji na Ukrainie będzie tam rozmawiał z norweskim premierem Jonasem Gahrem Store. W Polskim Radiu 24 działalność dyplomatyczną polskiego rządu komentował prof. Zbigniew Krysiak.

Rosyjska agresja na Ukrainę. Krysiak: Rosja na tym zyskuje

Gość PR24 stwierdził, że premier Mateusz Morawiecki ma już na swoim koncie sukcesy ws. wywierania presji na Niemczech i Francji w związku z koniecznością nałożenia na Rosję najcięższych sankcji, m.in. odcięcia jej od systemu SWIFT. Przyznał, że rzecz ta nie jest jeszcze skończona, ale gdyby nie bardzo mocne słowa premiera w Berlinie, nie byłoby zmiany myślenia w Niemczech.

- Przemysł energetyczny w Rosji generuje ok. 40-50 proc. PKB. To bardzo duża, istotna część. Równocześnie efekt wzrostu cen ropy i gazu działa bardzo pozytywnie na przychody Rosji. Wzrost tych cen spowodował zwiększenie zysku o ok. 50 dolarów na baryłce ropy na przykład. Właściwie dla Rosji utrzymywanie tego napięcia, konfliktu, podgrzewanie, tworzenie emocji na rynkach jest korzystne - mówił prof. Zbigniew Krysiak.

Rezygnacja z rosyjskiej ropy i gazy

Gość audycji zauważył, że działania premiera Mateusza Morawieckiego w Wielkiej Brytanii mogą służyć temu, by wywrzeć presję właśnie w sprawie odcięcia Rosji od zysków z paliw kopalnych. Przypomniał, że Wielka Brytania bardzo mocno i bardzo szybko reagowała od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę. Z kolei Norwegia - zauważył prof. Krysiak - posiada ogromne złoża gazu. To właśnie stamtąd będzie pochodził gaz dostarczany do Polski przez Baltic Pipe.

REKLAMA

- Chodzi o to, żeby może przyspieszać te procesy budowy Baltic Pipe, ale też w jakiś sposób włączyć Norwegię w tę koalicję wywierającą presję na Berlin i Francję, żeby tam tych prac nie spowalniano - wyjaśnił prof. Zbigniew Krysiak.

Wyjaśnił, że aby uzupełnić lukę, która powstałaby po odcięciu Rosji od sprzedaży do Europy surowców energetycznych, wystarczy tylko nieznacznie zwiększyć produkcję w USA, a można to zrobić w krótkim czasie.

Czytaj również:

Więcej w nagraniu.

REKLAMA

Posłuchaj

Prof. Zbigniew Krysiak o presji sankcyjnej na Rosję za agresję na Ukrainę ("Północ - Południe" / PR24) 13:36
+
Dodaj do playlisty

* * *

Audycja: "Północ - Południe"
Prowadzi: Tadeusz Płużański
Gość: prof. Zbigniew Krysiak (Instytut Schumana)
Data emisji: 08.03.2022
Godzina emisji: 12.36

PR24/jmo

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej