Zielone światło KE ws. KPO. Kiedy pieniądze trafią do Polski?
- Polska liczy na wypłatę pierwszych pieniędzy z KPO już we wrześniu. W KE panuje przekonanie, że może to nastąpić dopiero w grudniu. Pod warunkiem jednak, że KE pozytywnie oceni realizację "kamieni milowych" - mówiła w Polskim Radiu 24 Beata Płomecka, korespondentka Polskiego Radia w Brukseli.
2022-06-01, 22:30
W środę Komisji Europejska zgodziła się na polski Krajowy Plan Odbudowy. Decyzję podjęli komisarze na posiedzeniu w Brukseli. W czwartek w Warszawie będzie przewodnicząca Komisji, by o tym poinformować. Ursula von der Leyen do tej pory osobiście ogłaszała zatwierdzenie planów odbudowy w stolicach poszczególnych krajów.
Gość Polskiego Radia 24 podkreśliła, że nie zostały jeszcze sfinalizowane wszystkie procedury. - Na razie KE dała zielone. Ostateczną zgodę podejmą kraje członkowskie. 17 czerwca odbędzie się w Luksemburgu spotkanie unijnych ministrów finansów, którzy wtedy podejmą decyzję. Nie uruchomi to jeszcze pieniędzy. W przypadku każdego kraju KE ma uzgodnione "kamienie milowe", warunki wypłaty funduszy. W przypadku Polski dotyczą one reformy wymiaru sprawiedliwości. Pieniądze popłyną, jeśli KE oceni, że realizacja warunków odbywa się zgodnie z oczekiwaniami. Chodzi o likwidację Izby Dyscyplinarnej SN, reformę systemu dyscyplinującego sędziów oraz umożliwienie sędziom powrotu do orzekania. Polska liczy na wypłatę pierwszych pieniędzy już we wrześniu. W KE panuje przekonanie, że może to nastąpić dopiero w grudniu. Pod warunkiem jednak, że KE pozytywnie oceni realizację "kamieni milowych" - powiedziała Beata Płomecka.
- Środki z KPO. Minister Grzegorz Puda wskazał główne kierunki inwestycyjne
- Szefowa KE przyleci do Polski zaakceptować KPO. Premier Morawiecki: wielomiesięczny proces jest już za nami
Z jej nieoficjalnych informacji wynika, że zgoda w sprawie polskiego KPO nie była jednomyślna, przeciwna była dwójka komisarzy - Margrethe Vestager i Frans Timmermans. - Jednak podczas spotkanie unijnych ministrów finansów 17 czerwca nie powinno być niespodzianek. Decyzja ministerialna zapadnie większością głosów - tłumaczyła Płomecka.
REKLAMA
Polska wnioskuje o ponad 35 miliardów euro z unijnego Funduszu Obudowy, z czego prawie 24 miliardy euro to bezzwrotne dotacje, a reszta to tanie pożyczki.
Posłuchaj
Brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka ustaliła też, że z powodu sprzeciwu Węgier przedstawiciele 27 państw nie zaakceptowali w środę ustaleń europejskich przywódców ze szczytu UE ws. szóstego pakietu sankcji wobec Rosji. Ambasador Węgier zażądał wykreślenia z pakietu zwierzchnika Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej, patriarchy Cyryla.
Więcej w nagraniu.
REKLAMA
* * *
Audycja: Północ - Południe
Prowadzący: Krzysztof Grzybowski
Gość: Beata Płomecka (korespondenta Polskiego Radia w Brukseli)
Data emisji: 1.06.2022
REKLAMA
Godzina emisji: 21.35
PR24
Polecane
REKLAMA