Zanim doszło do podpisania porozumień sierpniowych. Tomasz Moszczak: odbyły się bardzo ciężkie negocjacje

2022-08-31, 21:43

Zanim doszło do podpisania porozumień sierpniowych. Tomasz Moszczak: odbyły się bardzo ciężkie negocjacje
Stocznia Gdańska to jeden z symboli strajków z Sierpnia '80. Foto: Polskie Radio

- To były bardzo ciężkie negocjacje, ale także różne wydarzenia. Przede wszystkim były próby ze strony władz rozbicia tej solidarności, tej jedności strajkowej - powiedział w Polskim Radiu 24 Tomasz Moszczak, były stoczniowiec, uczestnik strajków w Stoczni Gdańskiej i działacz NSZZ "Solidarność".

42 lata temu o godz. 17 w sali BHP Stoczni Gdańskiej podpisane zostało porozumienie między Komisją Rządową a Międzyzakładowym Komitetem Strajkowym, reprezentującym ponad 700 zakładów z całej Polski.

Delegacja rządowa zgodziła się m.in. na utworzenie nowych, niezależnych, samorządnych związków zawodowych, prawo do strajku, budowę pomnika ofiar Grudnia 1970, transmisje niedzielnych mszy św. w Polskim Radiu i ograniczenie cenzury.

Przyjęto też zapis, że nowe związki zawodowe uznają kierowniczą rolę PZPR w państwie. Uroczystość podpisania porozumienia transmitowała TVP.

Porozumienie, które podpisali przewodniczący MKS Lech Wałęsa i wicepremier Mieczysław Jagielski, w konsekwencji doprowadziło do powstania NSZZ "Solidarność" - pierwszej w krajach komunistycznych, niezależnej od władz, legalnej organizacji związkowej.

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj

Tomasz Moszczak o Sierpniu '80 (Północ-południe) 9:58
+
Dodaj do playlisty

***

Audycja: "Północ-południe"

Prowadzący: Krzysztof Grzybowski

Gość: Tomasz Moszczak (były stoczniowiec, uczestnik strajków w Stoczni Gdańskiej i działacz NSZZ "Solidarność")

Data emisji: 31.08.2022

Godzina: 21.35

PR24

Polecane

Wróć do strony głównej