more_horiz

Energetyka jądrowa w Polsce. Maciej Lipka: mamy szansę obniżyć koszty energii elektrycznej

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2022 22:04
- Budowa atomu będzie się wiązała z tym, że długofalowo mamy szansę obniżyć koszty energii elektrycznej - podkreślił w Polskim Radiu 24 inż. Maciej Lipka z Narodowego Centrum Badań Jądrowych.
Pierwszą elektrownię atomową w Polsce do 2033 roku wybudują Amerykanie
Pierwszą elektrownię atomową w Polsce do 2033 roku wybudują AmerykanieFoto: Shutterstock.com

Koncern z Korei Południowej prawdopodobnie zbuduje elektrownię atomową w Pątnowie w województwie wielkopolskim. W Seulu podpisano właśnie listy intencyjne w sprawie przyszłej inwestycji. Podpisy pod pierwszym dokumentem złożyli przedstawiciele koreańskiego koncernu KNHP oraz polskich firm ZE PAK i PGE. Wszystkie one miałyby finansować budowę. Rządy obu krajów deklarują wsparcie dla inwestycji.

Drugim partnerem dla Polski, który ma zbudować elektrownię jądrową w naszym kraju jest amerykański Westinghouse. Reaktory jądrowe, które będą budowane w Polsce mają być oznaczone symbolami APR 1400 i AP 1000.

- Skróty te oznaczają, że jest to reaktor zaawansowany pasywny czy też zaawansowany ciśnieniowy. Natomiast najważniejsze w tych oznaczeniach są numery. 1000 i 1400 - to moc bloku elektrycznego w megawatach. Ale to jest trochę złudne, bo ten oznaczony jako 1000 ma naprawdę 1250 megawatów, a ten oznaczony liczbą 1400 ma ich 1450 - wyjaśniał Maciej Lipka.

Jak zaznaczył, "budowa atomu będzie się wiązała z tym, że długofalowo mamy szansę obniżyć koszty energii elektrycznej".

Podkreślił również, że energia z atomu jest uważana za energię czystą. - Wszystkie najważniejsze gremia naukowe, na czele z Międzyrządowym Zespołem ds. Zmian Klimatu przy ONZ, zgadzają się z tym, że energetyka jądrowa jest tak samo czysta jak energetyka odnawialna, czyli energia ze słońca, z wiatru i z wody - podsumował Maciej Lipka.

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
23:36 PR24 2022_10_31-21-35-00.mp3 Maciej Lipka o budowie elektrowni jądrowych w Polsce (Północ-południe) 

***

Tytuł audycji: "Północ-południe"
Prowadzący: Piotr Wąż
Gość: Maciej Lipka (Narodowe Centrum Badań Jądrowych) 
Data emisji: 31.10.2022
Godzina emisji: 21.35

PR24/kor

Zobacz także

Zobacz także