more_horiz

"Dźwignia dla turystyki". Prof. Zbigniew Krysiak o bonie wakacyjnym

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2020 13:15
- Bony turystyczne i wakacyjne pozwalają odbudować infrastrukturę w Polsce, przez co stajemy się bardziej konkurencyjni - mówił w Polskim Radiu 24 ekonomista, prof. Zbigniew Krysiak. 
Audio
  • Prof. Z. Krysiak o bonie turystycznym ("Północ południe")
Prof. Zbigniew Krysiak
Prof. Zbigniew Krysiak Foto: PR24/TB

Gość PR24 odniósł się do propozycji rządu na czas koronawirusa i po nim. Mówił też o budżecie w kontekście pomocy państwa oraz o bonie wakacyjnym. Ta ostatnia propozycja to pomysł prezydencki. Bon w wysokości 500 zł na każde dziecko to koszt ponad 3 mld zł.

Odnosząc się do spraw gospodarczych i bonu, prof. Zbigniew Krysiak powiedział, że budżet państwa jest w stanie unieść dużo, ale w warunkach wpływów z podatków. - Na tym polega logika bonu wakacyjnego. Pieniądze z bonu pomagają generować dochody podatkowe i miejsca pracy, a to swego rodzaju dźwignia - mówił.


rodzina dziecko wakacje góry 1200.jpg
"Chcielibyśmy, żeby to był program skierowany do wszystkich dzieci". Bielan o projekcie 500+ na wakacje

"Bon zwiększy ruch turystyczny"

Jak przypomniał, sektor turystyczny jest najbardziej dotknięty koronawirusem, a każda pomoc tej branży powoduje, że nie tworzą się masy bezrobotnych, które z kolei nic nie produkują i nie partycypują w budowie gospodarki.

Bon jest elementem "Planu Dudy", który ma pobudzić rozwój i pozwolić wyjść polskiej gospodarce z zapaści. Wniosek o bon rodzice mają składać, korzystając z tego samego systemu co przy 500+. Można będzie to zrobić bez wychodzenia z domu, a wnioski będą rozpatrywane niemal automatycznie.

- Co ważne, bon turystyczny zwiększy ruch turystyczny w Polsce, a to z kolei spowoduje zwiększenie konkurencyjności i zredukuje ceny usług - dodał prof. Zbigniew Krysiak. To, jak dodał, zwiększa popyt w turystyce.

Zapraszamy do wysłuchania audycji, w której także komentarz do dużych rządowych inwestycji.

Audycja: "Północ południe"

Prowadzący: Ryszard Gromadzki

Gość: prof. Zbigniew Krysiak (SGH, Instytut Myśli Schumana)

Data emisji: 08.06.2020

Godzina: 12.36

Zobacz także

Zobacz także