more_horiz

"Nie przyciągnie ani wyborców PiS, ani Konfederacji". Onasz o samodzielnej drodze politycznej Solidarnej Polski

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2022 14:00
- Jeżeli Zbigniew Ziobro i jego ugrupowanie rozpoczęłoby samodzielną drogę polityczną, musiałoby liczyć się z bardzo szybką utratą zajmowanych obecnie stanowisk - mówił w Polskim Radiu 24 dr Maciej Onasz, politolog z Uniwersytetu Łódzkiego. 
Nie przyciągnie ani wyborców PiS, ani Konfederacji. Onasz o samodzielnej drodze politycznej Solidarnej Polski
"Nie przyciągnie ani wyborców PiS, ani Konfederacji". Onasz o samodzielnej drodze politycznej Solidarnej PolskiFoto: fot. PAP/Paweł Supernak

Jeśli Solidarna Polska zdecydowałaby się na samodzielny start w wyborach, nie miałaby szans na wejście do parlamentu. Partia Zbigniewa Ziobro mogłaby liczyć na głosy zaledwie 0,7 procent wyborców, wynika z sondażu IBRiS dla Radia ZET. Liderem sondaży wciąż pozostaje PiS. W razie samodzielnego startu mógłby liczyć na 35,7 procent głosów.

Zdaniem gościa PR24, przed laty gdy Zbigniew Ziobro "poróżnił się" z Jarosławem Kaczyńskim, Solidarna Polska będąc w różnych konfiguracjach koalicyjnych, najczęściej także nie była w stanie uzyskiwać dużego poparcia. W toku obecnej kadencji, ugrupowanie to nie przekraczało w różnych sondażach 2 proc. poparcia.

"Wyciąganie wyborców PiS, trudne"

- Trzeba jednak pamiętać, że jeśli któryś z sondaży w całym toku wykonywanych sondaży odbiega bardzo wyraźnie od innych, tzn. że jego wyniki są niemiarodajne. Realne poparcie Solidarnej Polski dzisiaj to faktycznie ok. 0,7 proc. Wyciąganie wyborców PiS byłoby bardzo trudne, Zbigniew Ziobro nie ma też sukcesów na polu reformowania wymiaru sprawiedliwości - powiedział Maciej Onasz.

Odnosząc się do możliwego "odbijania" wyborców Konfederacji, politolog wskazał że to tzw. druga flanka. Część sondaży, jak dodał, wskazuje na to iż Konfederacja ma obecnie ogromny problem jeśli chodzi o utrzymanie poparcia, ale są też takie, które pokazują tylko niewielkie straty.

Czytaj także:

- Oni raczej w ramionach Zbigniewa Ziobry nie znajdą się, ponieważ on kojarzony jest raczej ze współrządzeniem Polską po 2015 r., polityka społeczną i rozbudowanymi programami socjalnymi. Ale jest jeszcze ten elektorat Konfederacji bardziej narodowy, który jednak nie otrzymuje komunikatów które mogłyby ja do partii zniechęcić - powiedział Maciej Onasz.


Posłuchaj
23:08 _PR24_AAC 2022_05_06-12-36-22.mp3 "Nie przyciągnie ani wyborców PiS, ani Konfederacji". Onasz o samodzielnej drodze politycznej Solidarnej Polski ("Północ - Południe")

***

Audycja: "Północ - Południe"

Prowadzący: Mirosław Skowron

Gość: dr Maciej Onasz, politolog z Uniwersytetu Łódzkiego

Data emisji: 06.05.2022

Godzina: 12:36  

Zobacz także

Zobacz także