more_horiz

Dowództwo V Korpusu w Polsce. Gen. Komornicki: czas, aby z działań NATO Kreml zaczął wyciągać wnioski

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2022 22:34
- Rosja musi dokonać daleko idącej refleksji i kalkulacji. Nie ma innej możliwości, jak dojść do wniosku, że jej ta agresja (na Ukrainę - przyp. red.) się nie opłaca - mówił w Polskim Radiu 24 gen. Leon Komornicki (były zastępca szefa Sztabu Generalnego WP).
Gen. Leon Komornicki
Gen. Leon Komornicki Foto: Foto: PRSA/PR24

NATO ma nową koncepcję strategiczną. Wskazuje ona na Rosję jako największe i bezpośrednie zagrożenie dla sojuszników oraz dla pokoju i stabilności w obszarze euroatlantyckim. Dokument przyjęli przywódcy państw Sojuszu Północnoatlantyckiego drugiego dnia unijnego szczytu w Madrycie. Zmieniona została tym samym koncepcja z 2010 roku, w której Rosja nazywana była partnerem.

Do tematu odniósł się gen. Leon Komornicki, w którego ocenie to jest jasny i oczywisty sygnał dla Rosji, że NATO i Europa Zachodnia - cały obszar bardzo istotny dla funkcjonowania gospodarczego, politycznego i obronnego, jest zjednoczony.

- NATO podejmuje wysiłki, żeby przeciwstawić się rosyjskiej agresji. Rosja została nazwana agresorem zagrażającym bezpieczeństwu europejskiemu. To są jasne, oczywiste sygnały płynące z Madrytu w kierunku Rosji. [...] Tu przemawia Sojusz Północnoatlantycki w całości, a nie poszczególne państwa - zaznaczył.

Wzmocnienie wschodniej flanki 

Odnosząc się do kwestii stałej obecności dowództwa V Korpusu w Polsce, były zastępca szefa Sztabu Generalnego WP powiedział: "NATO wzmacnia swoją flankę już realnymi siłami, nie tylko o charakterze odstraszającym, symbolicznym [...], ale powstrzymujących Rosję przed agresją".

Więcej w nagraniu. 

Posłuchaj
23:13 _PR24_AAC 2022_06_29-21-36-04.mp3 Gen. Leon Komornicki o postanowieniach szczytu NATO w Madrycie ("Północ-Południe")

***

Audycja: "Północ - Południe"

Prowadzący: Mateusz Drozda 

Gość: gen. Leon Komornicki (były zastępca szefa Sztabu Generalnego WP)

Data emisji: 29.06.2022

Godzina: 21.36

kmp

Zobacz także

Zobacz także