more_horiz

"Wyniszczenie potencjału gospodarczego Ukrainy". Gen. Komornicki o celach Rosji

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2022 14:29
- Społeczeństwo, naród stanowi fundament systemu obronnego państwa. Na tym fundamencie są posadowione siły zbrojne i przemysł obronny - mówił w Polskim Radiu 24 gen. Leon Komornicki, były zastępca szefa Sztabu Generalnego WP, który komentował działania Rosji na Ukrainie.
Zniszczony most drogowy i przeprawa pontonowa w okolicach Chersonia, 27.11.2022 r.
Zniszczony most drogowy i przeprawa pontonowa w okolicach Chersonia, 27.11.2022 r.Foto: PAP/EPA/ROMAN PILIPEY

Ukraińskie władze przestrzegają przed możliwymi kolejnymi zmasowanymi rosyjskimi ostrzałami rakietowymi. Kreml atakami na cywilów i ukraińską infrastrukturę próbuje przykryć brak sukcesów na froncie. Rosjanie bez powodzenia atakują w Donbasie, a na południowym odcinku frontu przygotowują się do obrony przed ukraińską ofensywą.

Gen. Leon Komornicki komentował sytuację na froncie. - Na kierunku Bachmutu rosyjskie działania ofensywne prowadzone są głównie w oparciu o masowe użycie artylerii, faktycznie obraz pola bitwy przypomina krajobraz księżycowy i I wojnę światową. Zdobycze armii rosyjskiej są niewielkie, celem jest ostateczne opanowanie obwodu donbaskiego - zaznaczył.

- Cel wojskowy armii rosyjskiej jest oczywiście zbieżny z celem politycznym Putina i kierownictwa politycznego Rosji, to wyniszczenie potencjału gospodarczego Ukrainy, niszczenie infrastruktury krytycznej i doprowadzenie do złamania gospodarki i przemysłu ukraińskiego, także obronnego, którego główny wysiłek skupia się na naprawach i remontach sprzętu wojskowego. Ten przemysł teraz staje z powodu braku energii elektrycznej - zwracał uwagę gość audycji.

Po zeszłotygodniowych rosyjskich atakach na infrastrukturę wciąż bez prądu pozostaje kilkaset miejscowości. Tymczasem zagrożenie kolejnym zmasowanym ostrzałem rakietowym jest jak najbardziej realne. Kreml nie ukrywa, że terror ma skłonić Ukraińców do ustępstw. Działania Rosjan są odpowiedzią na ich niepowodzenia na froncie - a tam, mimo ciągłych szturmów w Donbasie, Rosjanom od wielu tygodni nie udaje się zdobyć Bachmutu i Awdijiwki w obwodzie donieckim. Ostatniej doby, według raportu Sztabu Generalnego, Ukraińcy odparli tam rosyjskie ataki w okolicach 10 miejscowości.

Posłuchaj
21:39 PR24 2022_11_29-12-36-42.mp3 Gen. Leon Komornicki o sytuacji na Ukrainie (Polskie Radio 24 / Północ - Południe)

Zobacz także:

Jak wyjaśnia rzecznik Wschodniego Zgrupowania Wojsk pułkownik Serhij Czerewatyj, w Donbasie każdej doby Rosjanie po kilkadziesiąt razy szturmują pozycje ukraińskiej armii. Ostrzeliwują też za pomocą artylerii i lotnictwa. Mimo to oraz mimo trudnych warunków pogodowych, ukraińskie wojsko utrzymuje tam obronę. 

Jednocześnie, po wycofaniu się z Chersonia, Rosjanie na południu kraju na lewym brzegu Dniepru budują umocnienia. Tam, według amerykańskich analityków z Instytutu Badań Nad Wojną, Rosjanie kopią okopy i tworzą zapory przeciwczołgowe, tak aby zapobiec ewentualnemu przesuwaniu się wojsk ukraińskich w kierunku Krymu.

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: Północ - Południe 

Prowadzący: Antoni Opaliński

Gość: gen. Leon Komornicki

Data emisji: 29.11.2022

Godzina emisji: 12.37

PR24/ka/kor

Zobacz także

Zobacz także