more_horiz

"Próba osłabienia polskiej tożsamości narodowej". Dr Żukowski o atakach medialnych na postać Jana Pawła II

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2023 22:15
- Bardzo potężne metapolityczne lobby liberalno-lewicowe (…) podjęło próbę uderzenia w polską tożsamość, po to by ją osłabić, a w konsekwencji wpłynąć na dalsze losy Polski również w relacjach międzynarodowych - mówił w Polskim Radiu 24 dr Tomasz Żukowski, socjolog (Uniwersytet Warszawski).
Jan Paweł II
Jan Paweł IIFoto: Shutterstock.com/giulio napolitano

Stacja TVN24 opublikowała reportaż, w którym autorzy przekonują, że Karol Wojtyła wiedział o pedofilii w Kościele, zanim został papieżem. Po emisji materiału w sieci nie ustają ataki na polskiego świętego. 

Dr Tomasz Żukowski odniósł się dyskusji, jaka w tej sprawie przetacza się przez Polskę. - Nie ulega wątpliwości, że cykl tekstów ukazał się w mediach, które połączone są jedną cechą, są one tożsamościowo lewicowo-liberalne. Wydaje się, że media te świadomie podjęły próbę osłabienia wizerunku Jana Pawła II, a w konsekwencji również osłabienia czy przekształcenia polskiej tożsamości, opartej na splocie wartości narodowych, obywatelskich i religijnych - zauważył.

Socjolog dodał, że istotny w tej sprawie może okazać się także kontekst sytuacji międzynarodowej. - Jak zauważył to polski MSZ, stało się to działaniem, które można odczytywać jako element wojny hybrydowej, osłabiający Polskę w bardzo trudnej sytuacji międzynarodowej - komentował.

Gość audycji skomentował także sejmowe głosowanie nad uchwałą w sprawie obrony dobrego imienia św. Jana Pawła II. - Najbardziej interesująca była reakcja Platformy Obywatelskiej, która przypomnijmy, oficjalnie jest partią chadecką i posolidarnościową, a która poprzez swoją decyzją wycofania się z tego głosowania, niezależnie od intencji i tego, deklaruje, de facto oświadczyła, że wypisuje się z tego obozu - stwierdził gość audycji.

Posłuchaj
21:38 PR24_mp3 2023_03_09-21-35-54 (1).mp3 Dr Tomasz Żukowski o atakach medialnych na postać Jana Pawła II (Polskie Radio 24 / Pólnoc - Południe)

Czytaj także:

W związku z reportażem oświadczenie wydała Konferencja Episkopatu Polski. Przedstawiciele Episkopatu podkreślają w nim, że "bez wątpienia mamy o wiele większą społeczną świadomość skutków wykorzystania seksualnego, a w Kościele wypracowano procedury oraz sposoby reagowania i pomocy". W ich ocenie sprawiedliwa ocena działań ordynariusza archidiecezji krakowskiej Karola Wojtyły wymaga dalszych badań archiwalnych.

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: Północ - Południe 

Prowadzący: Krzysztof Grzybowski

Gość: Dr Tomasz Żukowski

Data emisji: 09.03.2022

Godzina emisji: 21.35

PR24/ka

Zobacz także

Zobacz także