more_horiz

Premiera spektaklu "Warszawska Masada'43" w Berlinie. Papis: tam narodził się szatański pomysł eksterminacji Żydów

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2023 14:43
- Najwyższy czas, aby po 80 latach oddać cześć i przywrócić pamięć bojowcom Żydowskiego Związku Wojskowego, którzy przez lewicę i komunistów zostali wygumkowani. Podzielili los Żołnierzy Wyklętych i Armii Krajowej po II wojnie światowej - mówił w Polskim Radiu 24 prezes Fundacji Hatikva Jarosław Papis.
Jarosław Papis
Jarosław PapisFoto: PR24

19 kwietnia przypada 80. rocznica powstania w getcie warszawskim. Planowane przez Fundację Hatikva wystawienie spektaklu "Warszawska Masada'43" w Berlinie ma na celu upamiętnienie bohaterskiego zrywu Polaków żydowskiego pochodzenia, który był pierwszym miejskim powstaniem zbrojnym w okupowanej Europie, a także pierwszym aktem bohaterstwa ludności przedzielonej murem Warszawy.

Premiera będzie miała miejsce w Berlinie przed Bramą Brandenburską. - Chcemy to pokazać w miejscu, gdzie narodził się szatański pomysł eksterminacji narodu żydowskiego. Zawsze przypominam, że po nas mieli być Polacy. W Berlinie chcemy wywiesić flagi polskie i żydowskie, odśpiewać hymn bojowców i hymn Polski - powiedział Jarosław Papis.

Fundacja Hatikva planuje też zorganizowanie wystawy poświęconej Żydowskiemu Związkowi Wojskowemu. - Najwyższy czas, aby po 80 latach oddać cześć i przywrócić pamięć bojowcom, którzy przez lewicę i komunistów zostali wygumkowani. Podzielili los Żołnierzy Wyklętych i Armii Krajowej po II wojnie światowej. Ten ich los trwa do dnia dzisiejszego - tłumaczył Papis. 

Posłuchaj
04:50 PR24_mp3_20230316124904.mp3 Jarosław Papis gościem Tadeusza Płużańskiego (Północ - Południe)

Uczczenie bohaterów walki w obronie ludzkiej godności i prawa do wybrania godnej śmierci na ulicach Berlina ma mieć głęboki wydźwięk moralny i edukacyjny. Istotnym elementem programu artystycznego będzie nawiązanie do konkretnego wydarzenia - wywieszenia przez bojowców Żydowskiego Związku Wojskowego, w pierwszym dniu powstania, flag żydowskiej i polskiej nad placem Muranowskim w trakcie mającej tam miejsce największej bitwy powstania - a także chóralne odśpiewanie pieśni warszawskiego getta: "Zog Nit Keyn Mol" (Nie mów nigdy).

Czytaj również:

Więcej w nagraniu. 

***

Audycja: Północ - Południe
Prowadzący: Tadeusz Płużański
Gość: Jarosław Papis (prezes Fundacji Hatikva)
Data emisji: 16.03.2023
Godzina emisji: 12.45

PR24/jt

Zobacz także

Zobacz także