more_horiz

Atomowe groźby Putina. "Rosja straszy bronią jądrową, gdy ma problemy"

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2023 13:55
- Oczywiście media to podchwyciły, a propaganda putinowska się z tego cieszy, natomiast ja bym po prostu uspokajał sytuację. Ta broń jądrowa jest posiadana przez Federację Rosyjską, musimy o tym pamiętać, ale to nie oznacza, że mamy zmieniać w jakikolwiek sposób naszą politykę - mówił w Polskim Radiu 24 kmdr por. rez. Maksymilian Dura o planach rozmieszczenia rosyjskiej broni jądrowej na Białorusi.
Rosja posiada środki przenoszenia broni jądrowej, m.in. rakiety typu Kalibr czy Iskander
Rosja posiada środki przenoszenia broni jądrowej, m.in. rakiety typu Kalibr czy Iskander Foto: Shutterstock.com / edia_works

Władimir Putin w wywiadzie dla propagandowego kanału Rossija24 zapowiedział, że rosyjskie głowice jądrowe zostaną rozmieszczone na terytorium Białorusi. Dyktator stwierdził, że do 1 lipca Rosja skończy budowę odpowiednich magazynów.

Komandor Maksymilian Dura zwracał uwagę, że Rosja co jakiś czas publikuje informacje o broni jadowej. - To odbywa się wtedy, kiedy Rosjanie mają problemy, a w tej chwili mają oni ogromne problemy na wschodzie, po prostu nie udaje mi się praktycznie nic w tej operacji, którą oni prowadzą od kilku miesięcy w ofensywie, która miała spowodować, że wschodnie obwody Ukrainy miały zostać całkowicie "odzyskane", czyli całkowicie zagrabione przez Federację Rosyjską. To się nie udało, w związku z powyższym serwowane są newsy właśnie o broni jądrowej w Białorusi - zauważył.

Jak stwierdził gość audycji, nie zmienia to sytuacji zw. z Ukrainą. - NATO już od dawno przygotowało się do tego, że statki powietrzne z bronią jądrową mogą startować z lotnisk białoruskich. Jest oczywiste, że gdyby nastąpił konflikt zbrojny z NATO, to Federacja Rosyjska wprowadzi tam broń jądrową, a czy wprowadzi to dzisiaj, czy na kilka godzin przed konfliktem, to dla nas nie ma to żadnego znaczenia. Wojskowi przygotowują się na taką ewentualność - zaznaczył.

- Jedyne, co się może zmienić, to rzeczywiście to, że wprowadzenie broni jądrowej na teren Białorusi niestety bardziej uzależni ten kraj od Federacji Rosyjskiej. Ta broń nie zostanie dostarczona Białorusinom, ona będzie rosyjska, a więc będą musiały być tam rosyjskie wojska, które będą ją chroniły, w związku z powyższym kawałek terytorium Białorusi będzie wyjęty spod jurysdykcji białoruskiej i to jest kwestia, która rzeczywiście sygnalizuje, że Białoruś jest coraz bardziej uzależniona od Federacji Rosyjskiej - podkreślał.

Posłuchaj
16:01 PR24_mp3 2023_03_28-12-40-20.mp3 Kmdr por. rez. Maksymilian Dura o rosyjskiej broni jądrowej na Białorusi (Polskie Radio 24 / Północ - Południe)

Zobacz także:

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: Północ - Południe 

Prowadzący: Antoni Opaliński

Gość: Kmdr por. rez. Maksymilian Dura,

Data emisji: 28.03.2023

Godzina emisji: 12.40

PR24/ka

Zobacz także

Zobacz także