more_horiz

Rosyjska prowokacja nad Morzem Czarnym. Parys: sprawa powinna być rozpatrywana na forum NATO

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2023 13:50
- NATO powinno się zastanowić nad tym, aby jednostki obserwacyjne były chronione przez samoloty bojowe. To jest do wykonania. Nie ma powodów, aby narażać życie żołnierzy - podkreślił w Polskim Radiu 24 były szef MON Jan Parys, odnosząc się do piątkowych wydarzeń.
Turbolet L-410
Turbolet L-410 Foto: SG/Twitter/st. chor. SG Paweł Kowaleczko KGSG

Do incydentu z samolotem Straży Granicznej, który brał udział w misji Frontexu, doszło nad Morzem Czarnym. Do polskiego samolotu Turbolet L-410 trzy razy zbliżył się rosyjski myśliwiec, który wykonał agresywne i niebezpieczne manewry. Podczas zdarzenia polska załoga utraciła chwilowo kontrolę nad samolotem, który stracił wysokość.

Gość Polskiego Radia 24 przypomniał, że Frontex jest agencją UE odpowiedzialną za ochronę granic. - Polski samolot miał zleconą misję i doszło do rosyjskiej prowokacji. Frontex nie posiada własnych sił, może najwyżej zgłaszać się do państw UE, by udzieliły wsparcia, przekazały samoloty obserwacyjne lub inne jednostki. Na tego typu prowokacje powinna odpowiadać NATO. Sprawa powinna być rozpatrywana na forum Sojuszu. Do incydentu doszło daleko od Polski, więc nasze samoloty nie były w stanie wesprzeć statku powietrznego SG. Powinna być reakcja dyplomatyczna UE. A NATO powinno się zastanowić nad tym, aby jednostki obserwacyjne były chronione przez samoloty bojowe. To jest do wykonania. Nie ma powodów, aby narażać życie żołnierzy - powiedział Jan Parys.  

Jego zdaniem trzeba być przygotowanym na kolejne tego rodzaju nieprzyjazne kroki ze strony Rosji. - Rosja idzie w kierunku prowokacji, wykazuje nieobliczalność. Chce zademonstrować siłę, bo na terenie Ukrainy nie odnosi sukcesów, raczej militarnie się kompromituje. Dlatego próbuje grać na nerwach państwom zachodnim. Odpowiedzialność za bezpieczeństwo polega na tym, że chroni się własnych granic. Powinniśmy zapewnić żołnierzom bezpieczeństwo - tłumaczył były szef MON. 

Posłuchaj
22:57 PR24 2023_05_08-12-35-24.mp3 Jan Parys gościem Magdaleny Złotnickiej (Północ - Południe)

 

Funkcjonariusze Biura Lotnictwa Straży Granicznej w misji Frontex - JO MMO Black Sea 2023 - biorą udział od 19 kwietnia 2023. W tym roku jest to druga operacja z udziałem polskich funkcjonariuszy SG. Pierwsza odbyła się na początku roku we Włoszech.

Więcej w nagraniu. 

***

Audycja: "Północ - Południe"

Prowadzący: Magdalena Złotnicka

Gość: Jan Parys (były szef MON)

Data emisji: 8.05.2023

Godzina emisji: 12.35

PR24/jt

Zobacz także

Zobacz także