more_horiz

Czyżewski: po zamknięciu kopalni Turów miliony Polaków miałyby problem z dostępem do energii elektrycznej

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2023 13:34
- Kopalnia Turów zapewnia paliwo dla położonej obok elektrowni, która odpowiada za 4-7 proc. energii energetycznej produkowanej w Polsce. Nie ma możliwości zastąpienia zainstalowanych tak dużych ilości mocy w krótkim czasie - mówił w Polskim Radiu 24 Daniel Czyżewski z portalu Energetyka24.com.
PGE zapowiedziała, że będzie się odwoływać od postanowienia WSA w. kopalni w Turowie
PGE zapowiedziała, że będzie się odwoływać od postanowienia WSA w. kopalni w TurowieFoto: Lukasz Barzowski/Shutterstock

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie na wniosek miasta Zittau, czeskiego i niemieckiego oddziału Greenpeace oraz Fundacji Frank Bold wydał postanowienie o wstrzymaniu wydobycia w kopalni Turów.

Gość Polskiego Radia 24 przypomniał, że kopalnia w Turowie zapewnia paliwo dla położonej obok elektrowni. - Odpowiada za 4-7 proc. energii energetycznej produkowanej w Polsce. Gdyby doszło zamknięcia kopalni, to można byłoby liczyć w milionach liczbę mieszkańców Polski, którzy mieliby problemy z dostępem do energii elektrycznej. Nie ma możliwości zastąpienia zainstalowanych tak dużych ilości mocy w krótkim czasie - powiedział Daniel Czyżewski.    

W lutym Ministerstwo Klimatu i Środowiska przyznało koncesję dla kopalni Turów do 27 kwietnia 2044 r. - Postanowienie WSA wstrzymuje decyzję środowiskową ws. koncesji. Nie oznacza to automatycznie wyroku na kopalnię. Wstrzymany jest proces prawny, na podstawie którego została wydana decyzja do 2044 roku. Kopalnia może spokojnie funkcjonować do 2026 r. Od postanowienia WSA przysługuje też skarga do Naczelnego Sądu Administracyjnego. To nie jest tak radykalny środek prawny, jak zastosował TSUE w 2021 roku, który natychmiast nakazał zamknąć kopalnię. Sądy są jednak niewolnikami prawa. Najwyraźniej WSA dostrzegł wady prawne w procesie. Najpewniej organizacje ekologiczne ściśle sprawdzały wydawanie decyzji. Główny zarzut z ich perspektywy dotyczy tego, że wydanie koncesji przeczy wysiłkom w kierunku transformacji energetycznej - podsumował Czyżewski.  

Posłuchaj
09:30 PR24 2023_06_07-12-37-43.mp3 Daniel Czyżewski gościem Antoniego Opalińskiego (Północ - Południe)

Polska Grupa Energetyczna zapowiedziała, że będzie się odwoływać od postanowienia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie o wstrzymaniu wydobycia w kopalni Turów.

Więcej w nagraniu.

***

Tytuł audycji: Północ - Południe
Prowadzący: Antoni Opaliński 
Gość: Daniel Czyżewski (Energetyka24.com)
Data emisji: 7.06.23
Godzina emisji: 12.35

PR24

Zobacz także

Zobacz także