Polak poleci w kosmos jesienią 2024. Prof. Wrochna: przed nim dużo złożonych eksperymentów

- Cześć eksperymentów dotyczy tego, jak zapewnić pożywienie i bezpieczeństwo astronautom w czasie długich lotów, jak dbać o ich stan zdrowia fizycznego i psychicznego, bo kiedy ludzkość będzie chciała polecieć na Marsa, a pewnie stanie się to w ciągu najbliższych dwóch dekad, to będą to loty wielomiesięczne - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Grzegorz Wrochna, prezes Polskiej Agencji Kosmicznej.

2024-01-01, 08:35

Polak poleci w kosmos jesienią 2024. Prof. Wrochna: przed nim dużo złożonych eksperymentów
Eksperymenty będą prowadzone na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Foto: shutterstock / Dima Zel

Jesienią przyszłego roku planowane jest przeprowadzenie kilkunastu polskich eksperymentów na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Badania zostały opracowane i zaplanowane przez polskich naukowców oraz inżynierów, a ich przeprowadzenia podejmie się polski astronauta.

Eksperymenty wybrano w ramach konkursu przeprowadzonego przez Polską Agencję Kosmiczną. POLSA z ponad 60 zgłoszeń wybrała kilkanaście, najlepiej nadających się do przeprowadzenia na ISS. Ze względu na specyfikę stacji kosmicznej, badania nie mogą wymagać dużego poboru energii a także nie mogą być związane z transportem dużej ilości dodatkowego sprzętu.

Ważne badania z zakresu medycyny

Prezes Polskiej Agencji Kosmicznej profesor Grzegorz Wrochna podkreśla, że badania będą dotyczyć rozwoju wielu sektorów, zarówno związanych z eksploracją kosmosu jak i z życiem na ziemi. Wśród nich pojawią się także eksperymenty dotyczące rozwoju medycyny. - Badania w czasie misji kosmicznych pokazały, że niektóre leki nowotworowe są przyswajane przez organizm w stanie nieważkości znacznie lepiej, niż na Ziemi, nie rozumiemy, dlaczego, stąd badania w tym zakresie są bardzo ważne. Medycyna to także produkcja leków, te produkowane w stanie nieważkości, w specyficznych warunkach czasem mają nieco inne własności, niż te produkowane na Ziemi - zauważył.

Misja polskiego astronauty już jesienią 2024 r.

Prezes POLSA dodaje, że przygotowania do misji idą pełną parą. - Ważnym ograniczeniem był też czas przygotowania, mamy nadzieję, że astronauta poleci jeszcze jesienią 2024 r. Może opóźni się to o miesiąc, dwa czy trzy ale mimo wszystko jest to bardzo krótki czas na przygotowanie tak skomplikowanych eksperymentów, w związku z tym bardzo dużo pracy przed tymi, którzy te eksperymenty złożyli, przed Europejską Agencją Kosmiczną i POLSA - wyjaśniał gość audycji. 

REKLAMA

Współpraca z Europejską Agencją Kosmiczną

Przeprowadzenie polskich badań na ISS oraz lot polskiego astronauty w kosmos są możliwe dzięki podpisanej w tym roku umowie, pomiędzy Polską a Europejską Agencją Kosmiczną. W ramach porozumienia Polska znacznie zwiększyła swój wkład finansowy w działanie i rozwój agencji. W ramach umowy odbędzie się także program stażowy dla polskich absolwentów w ośrodkach ESA.

Posłuchaj

Prof. Grzegorz Wrochna o udziale polskiego astronauty w misji na orbitalnej stacji ISS (Polskie Radio 24 / Północ - Południe) 23:41
+
Dodaj do playlisty

Prawdopodobnie polskim astronautą, który jesienią 2024 roku poleci na ISS będzie dr Sławosz Uznański, rezerwowy astronauta ESA oraz inżynier w przeszłości związany z CERN. Dr Uznański aktualnie przechodzi szkolenie w Stanach Zjednoczonych, przygotowujące go do lotu na ISS oraz pracy na jej pokładzie.

Czytaj także:

Więcej w nagraniu

REKLAMA

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Przemysław Lis

Gość: prof. Grzegorz Wrochna, prezes Polskiej Agencji Kosmicznej

Data emisji: 31.12.2023

REKLAMA

Godzina emisji: 21.35

PR24/ka

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej